Droga Racibórz – Pszczyna. Poznaj szczegóły dotyczące budowy [ZDJĘCIA]

Wizualizacja fragmentu drogi Racibórz – Pszczyna
Wizualizacja fragmentu drogi Racibórz – Pszczyna

Powstająca droga na trasie Racibórz-Pszczyna będzie stanowić nie tylko ogromne ułatwienie komunikacyjne między miastami, ale przyczyni się też do rozwoju biznesu w naszym regionie. Koszt raciborskiego odcinka szacowany jest na kwotę 200 milionów złotych.

Wojciech Saługa – marszałek województwa śląskiego, Mirosław Lenk – prezydent Raciborza, Piotr Kuczera – prezydent Rybnika, starosta raciborski Ryszard Winiarski i posłanka Gabriela Lenartowicz mówili dziś, 31 sierpnia, na Zamku Piastowskim o drodze Racibórz – Pszczyna.

- reklama -

Projektowany odcinek regionalnej drogi Racibórz – Pszczyna, o długości około 25 km, przebiega przez następujące gminy: Rudnik, Racibórz, Kornowac, Lyski, Rydułtowy, Gaszowice Rybnik. Ma swój początek na połączeniu z DK45 w gminie Rudnik, natomiast kończy się na skrzyżowaniu z ul. Sportową w Rybniku. Obszar ronda z ul. Sportową i dalszy przebieg drogi jest w zakresie odrębnego opracowania. Projektowana droga jest fragmentem inwestycji związanej z przebudową oraz przełożeniem śladu istniejącej drogi DW935. Inwestycja będzie stanowić część dłuższego odcinka układu komunikacyjnego o przebiegu równoległym do autostrady A4 na kierunku wschód – zachód, droga ta stanowić będzie oś komunikacyjną wewnętrzną spajającą miejscowości leżące w jej otoczeniu. W mieście Racibórz droga będzie stanowić pierwszy odcinek obwodnicy wschodniej miasta. Budowa tej najważniejszej inwestycji drogowej pozwoli na szybkie połączenia naszego miasta z Rybnikiem, a dalej z autostradami A1 i A4.

Projekt budowy RDRP został podzielony na 6 etapów.

 • Etap 1 od ul.Rybnickiej (DW 935 na skrzyżowaniu z ul.Piaskową w
  Raciborzu) do węzła z ul.Pstrązką (DW 923)
 • Etap 2 od węzła z ul.Pstrązką (DW 923) do węzła z ul. Raciborską ( DW 935 w Rydułtowach)
 • Etap 3 od węzła z ul.Raciborską (DW 935 w Rydułtowach) do włączenia
  projektowanym rondem na ul.Sportowej w Rybniku (rondo realizowane wg
  odrębnej dokumentacji )
 • Etap 4 od DK45 w Rudniku do węzła z ul. Rudzką (DW 919)
 • Etap 5 od węzła z ul. Rudzką DW 919 do ul.Rybnickiej DW 935
  na skrzyżowaniu z ul. Piaskową w Raciborzu)
 • Etap 6 łącznik do Drogi Południowej

droga racibórz pszczyna
Z uwagi na prognozowane natężenia ruchu w połowie okresu eksploatacji (2036 r.) przyjęto następujące przekroje drogi:

– odcinek od DK45 w Rudniku do DW919 ul. Rudzka – droga klasy GP ½ (jednojezdniowa),

– odcinek od DW919 ul. Rudzka do ul. Sportowej w Rybniku – droga klasy GP 2/2 (dwujezdniowa)

W pierwszej kolejności realizowany będzie etap 4 i 5, na który 25 czerwca 2018 r. miasto otrzymało Decyzję o zezwoleniu realizacji inwestycji drogowej (ZRID).

Obecnie rozpoczęte zostały prace związane z przygotowaniem przetargu na roboty budowlane etapu 4 i 5. Jednocześnie Urząd Wojewódzki rozpoczął działania związane z wypłatą odszkodowań. Z naszej informacji wynika, iż cały proces będzie trwał około 1 roku, poza sytuacjami, gdzie właściciele złożyli oświadczenie o wydaniu nieruchomości do 25 lipca br.

oprac./A/
fot. UM Racibórz, Katarzyna Przypadło

- reklama -

2 KOMENTARZE

 1. Tą drogę projektują już tak długo że już powinniśmy nią dawno jeździć a nie kolejne wizualizacje oglądać… Idą wybory a kiełbasa już trochę zatatuje nieświeżością

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here