„Niepełnosprawni są wśród nas” – Michał Fita o konferencji „Niepełnosprawni – Pełnoprawni?” na Zamku Piastowskim [ZDJĘCIA]

Wczoraj (05.10), na Zamku Piastowskim w Raciborzu odbyła się konferencja naukowa pt. „Niepełnosprawni – Pełnoprawni?”. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „DOM”. Patronat honorowy nad konferencją objął Starosta Raciborski. Wydarzenie nie zainteresowało większości kandydatów na urząd prezydenta miasta Racibórz.

Danuta Szostakowska – Dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy „Cogito noster” w Rybniku – rozpoczęła konferencję wykładem pt. „Algorytm postępowania we wsparciu środowiskowym osób z zaburzeniami psychicznymi”. Następnie, Wiesław Sokoluk – seksuolog i terapeuta, superwizor Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego; przybliżał problemy seksualności wśród osób niepełnosprawnych. W trakcie konferencji wystąpili również Lidia Selerzyńska z Wyższej Szkoły Administracji w Bielsku-Białej z wykładem „Instytucja wobec niepełnosprawności” oraz ks. Piotr Adamow z prelekcją pt. „Rola służby w ochronie godności osób niepełnosprawnych”

- reklama -

Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem raciborzan. Na Zamku Piastowskim zjawiło się sporo osób niepełnosprawnych z naszego regionu oraz ich opiekunowie. Nie zabrakło również pedagogów specjalnych i terapeutów pracujących w raciborskich placówkach. Zastanawiającym jest fakt, że na konferencji, w której wzięli udział wysokiej klasy specjaliści, przybliżający nam problemy osób niepełnosprawnych, jak i pokazujący możliwości ich rozwiązania, nie zjawił się prawie żaden kandydat na urząd prezydenta miasta. Jedyną osobą z tego kręgu był dyrektor MOKSiR-u w Kuźni Raciborskiej i radny miejski – Michał Fita. – Bardzo ciekawa była dla mnie prezentacja mówiąca o Środowiskowym Domu Pomocy Cogito Noster w Rybniku. Ich oferta skierowana jest przede wszystkim do osób mających problem ze zdrowiem psychicznym i odbywa się przy wsparciu z miasta. Ważnym dla mnie jest to, żeby poznać problem od podszewki. Ta konferencja była właśnie po to. Wiele się dowiedziałem i wyciągnąłem wnioski. Niepełnosprawni są wśród nas i zasługują na wielką uwagę – mówił po konferencji Michał Fita.

/EnDe/

Fot.: Grzegorz Nowak

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here