Uczelnia-biznes-samorząd, czyli wyzwanie obecnych czasów

Na mocy porozumienia zawartego między PWSZ w Raciborzu a Urzędem Miasta powstanie Centrum Biznesu i Nowych Technologii. To dobry krok na drodze do tego, aby raciborska uczelnia stała się centrum wsparcia dla biznesu

Miasto potrzebuje młodych ludzi tak samo mocno jak uczelnia czy biznes – mówił podczas uroczystego podpisania umowy pomiędzy Urzędem Miasta Racibórz a Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Raciborzu prezydent Mirosław Lenk. Na mocy porozumienia przy raciborskiej alma mater powołane zostanie Centrum Biznesu i Nowych Technologii. To odpowiedź na nowe wymagania stawiane przez gospodarkę 4.0. Niezwykle ważna w nowych okolicznościach staje się współpraca szkół wyższych, środowiska biznesowego i samorządu.

Wiedzą o tym doskonale przedstawiciele PWSZ w Raciborzu oraz władze miasta. Porozumienie zawarto symbolicznie podczas ostatniej gali Filary Ziemi Raciborskiej w pałacyku Rafako.

- reklama -

Nowe wyzwania
Gospodarka wymaga dziś działań na styku biznes-uczelnia-miasto. Rząd nie bez powodu zmienia zasady funkcjonowania państwowych wyższych szkół zawodowych, zwracając uwagę na rolę uczelni w procesie wspierania biznesu. W tym wszystkim ważną rolę odgrywa także samorząd lokalny, który ma służyć pomocą na płaszczyźnie organizacyjnej i finansowej. Przypomnijmy, że Ministerstwo Rozwoju i Infrastruktury zleciło jakiś czas temu Związkowi Liderów Sektora Usług Biznesowych przeprowadzenie badań mających na celu potwierdzenie, czy średnie polskie miasta (pod lupą znajdzie się 35 gmin) mogą stać się efektywnym centrum wsparcia dla przedsiębiorczości.

Zacieśnienie współpracy
To nie pierwsza umowa pomiędzy Miastem a PWSZ, ale jedna z najważniejszych. Prezydent Mirosław Lenk przyznaje, że powołanie do życia Centrum Biznesu i Nowych Technologii to pierwszy naprawdę wspólny i tak istotny z punktu widzenia biznesu projekt. Celem przedsięwzięcia jest włączenie biznesu w realizację zadań uczelni przy udziale miasta. Tego typu działania mają wpływ na rozwój rynku pracy w Raciborzu. Misją nowego tworu, jak podano podczas gali, jest inicjowanie i nawiązywanie kontaktów biznesowych oraz zachęcanie do wyrażania opinii na temat rynku pracy, co pozwoli PWSZ na dostosowanie oferty edukacyjnej do potrzeb pracodawców.

Rządowe wsparcie
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Raciborzu przeżywa dobrą passę. We wrześniu otrzymała ministerialne wsparcie w kwocie 6,3 miliona złotych na inwestycje w infrastrukturę dydaktyczną. PWSZ ma 2 lata na wydanie tej kwoty, z czym nie najprawdopodobniej nie będzie problemu, ponieważ już dziś wyłania się wiele palących potrzeb. Mowa o remontach budynków, zakupie wyposażenia do pracowni czy laboratoriów, a także rozbudowie istniejącej już bazy obiektów.

Nowoczesny kampus
Gestem świadczącym o zacieśnianiu się współpracy pomiędzy Miastem a PWSZ jest obietnica przekazania budynku po byłym Gimnazjum nr 5 przy ulicy Opawskiej, o czym wspomniał prezydent M. Lenk. Jak dodał, w ciągu kilku lat ma tam powstać nowoczesny kampus, dzięki któremu Racibórz stanie się ważnym punktem na akademickiej mapie regionu.

/w/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj