„Non omnis moriar” – Oni pozostaną w naszych sercach

0
W mijającym roku odeszło od nas wielu znamienitych ludzi, którzy wnieśli swój wkład w historię Raciborza. Fot,.: Pixabay

W okresie od ostatniego Dnia Wszystkich Świętych odeszło od nas wiele znamienitych osób, które swoją pracą i działaniami wniosły ogromny wkład w historię naszego miasta. Przypominamy niektórych z nich.

zmarł ks. Piotr Figurniak, proboszcz parafii Trójcy Świętej w Rudyszwałdzie

- reklama -

Ks. Piotr Figurniak
Proboszcz, oddany duszpasterz, nauczyciel i pszczelarz. Ks. Piotr Figurniak pełnił wiele funkcji w trakcie trwania swej 26-letniej posługi kapłańskiej. Odszedł niespodziewanie, 24 września 2018r. Urodził się 20 lutego 1966 roku w Zębowicach. Święcenia kapłańskie, z rąk biskupa pomocniczego Jana Bagińskiego, przyjął w katedrze Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu dnia 19 czerwca 1993 roku. Był kolejno wikariuszem w parafiach: Wniebowzięcia NMP w Jemielnicy (1993-1997), św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Paczkowie (1997-2001) oraz Wniebowzięcia NMP w Raciborzu (2001-2004). Od 2004 r. był proboszczem Parafii Trójcy Świętej Rudyszwałdzie w dekanacie tworkowskim.

S. Felicyta Błędzka
Siostra Felicyta do Klasztoru Annuntiata wstąpiła w 1952 roku. Była założycielką Kręgu Biblijnego przy Parafii Matki Bożej.
Siostra Felicyta pochodziła z Kaszub. Do Klasztoru Annuntiata wstąpiła w 1952 roku. Od pierwszych lat życia zakonnego pracowała jako nauczyciel religii w parafii św. Mikołaja i parafii NSPJ. Przez prawie 20 lat była misjonarką w Paragwaju, przebywała też w innych krajach Ameryki Łacińskiej. Po powrocie z misji pracowała w Klasztorze Annuntiata w Raciborzu.

Śp. Herbert Dengel. Fot. Zamek Piastowski w Raciborzu

Herbert Dengel
Śp. Herbert Dengel był nauczycielem polonistą. W latach 2009–2016 sprawował funkcję dyrektora II LO w Raciborzu. Zmarł po długiej i ciężkiej chorobie 29 czerwca 2018 roku
Wykształcił setki, może tysiące młodych ludzi. Wśród nich znaleźli się przyszli prawnicy, lekarze, dziennikarze, pracownicy naukowi. Potrafił w nawet najbardziej opornym „materiale” wykrzesać iskierkę zainteresowania do języka polskiego, którego uczył od początku swojej kariery, a to jest od 1982 roku.

Zmarła Maria Pytlik

Maria Anna Pytlik
24 marca 2018 roku odeszła Maria Anna Pytlik, emerytowana wychowawczyni i kierowniczka internatu raciborskiego „Mechanika”. Poświęciła szkole większość swojego życia. Razem z mężem, Pawłem, tworzyła historię internatu „Mechanika”. Po śmierci męża przejęła na wiele lat funkcję kierownika internatu (1950 – 1974). Jako opiekunka młodzieży dbała o rozwój kulturalny wychowanków, była dla nich prawdziwym oparciem. Mimo upływu lat wciąż jest mile wspominana przez absolwentów. Po zakończeniu pracy zawodowej przeprowadziła się do Warszawy.

Wanda Swierczyna

Wanda Swierczyna
8 stycznia w wieku 67 lat zmarła Wanda Swierczyna. Przez wiele lat pełniła funkcję prezesa raciborskiej mleczarni. – Była cenioną i ważną osobą raciborskiego życia społecznego. Będzie nam jej bardzo brakować. Łączymy się w bólu z pogrążoną w cierpieniach rodziną… – wspominają zmarłą urzędnicy z raciborskiego magistratu. Z Raciborską Spółdzielnią Mleczarską Wanda Swierczyna była związana przez 37 lat od 1974 roku do sierpnia 2011 roku.

Paweł Kowol
11 listopada zmarł twórca raciborskiego hymnu, wielki raciborzanin Paweł Kowol. Miał 85 lat. Paweł Kowol urodził się 5 lutego 1932 roku w Krzyżkowicach (dzisiaj dzielnica Pszowa), jako syn Augustyna i Heleny. Muzyka w jego rodzinnym domu była obecna od zawsze. Grał jego ojciec Augustyn. To on powtarzał synowi, że muzyka powinna być najważniejsza w jego życiu, powtarzał mu często: Niech Twoim drogowskazem będzie klucz wiolinowy. W 1953 roku Paweł Kowol przeprowadził się do Raciborza, gdzie poznał swoją przyszłą żonę. Związał się zawodowo z Fabryką Urządzeń Technicznych czyli dzisiejszym RAFAKO. Założył tu chór mieszany, zespół taneczny, kwartet akordeonowy i chór „Rewelersów”, a także Zakładową Orkiestrę Dętą, której był pierwszym kapelmistrzem. Orkiestra zadebiutowała 1 maja 1954 roku i gra nieprzerwanie do dziś.

/EnDe/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here