Obchody setnej rocznicy niepodległości i dzień Św. Marcina w Gminie Gorzyce

Tłumy mieszkańców Gminy Gorzyce odwiedziły Bełsznicę, by wspólnie świętować 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości i dzień Świętego Marcina.

Obchody rozpoczęto uroczystą plenerową mszą św., którą odprawił proboszcz ks. Bernard Rak. Oprawę mszy świętej przygotowali mieszkańcy Bełsznicy oraz Orkiestra Gminy Gorzyce. Następnie utworzono korowód, na czele którego stanął Święty Marcin na koniu.

- reklama -
Obchody uroczystości niepodległości w gminie Gorzyce
Na czele korowodu stanął Św. Marcin na koniu.

Dalsza część obchodów odbyła się w pięknym plenerze Świetlicy Wiejskiej w Bełsznicy na bełsznickich „Stawach”, gdzie przygotowano mnóstwo atrakcji. Zanim uczestnicy zajęli przygotowane miejsca w namiocie, na boisku LKS „Rozwój” Bełsznica wykonano zdjęcie mieszkańców „z lotu ptaka”, a właściwie z koszowego podnośnika pożarniczego. Hasłem kompozycji było „100 lat”.

Obchody uroczystości w gminie Gorzyce
Zdjęcie mieszkańców z lotu ptaka z symbolicznym hasłem „100 lat”.

Po tej spontanicznej, ale udanej akcji odbył się symboliczny obrzęd przekazania płaszcza przez św. Marcina żebrakowi, a następnie poświęcenie rogali świętomarcińskich przez ks. proboszcza Bernarda Raka. Po zajęciu miejsc nastąpił oficjalny moment uroczystości: Apel Pamięci, który poprowadził hm. Bronisław Kwiatoń, wciągnięto flagę na maszt i tłumnie odśpiewano hymn Polski z towarzyszeniem Orkiestry Gminy Gorzyce.

Następnie sceną zawładnęli uczniowie Szkoły Podstawowej z Rogowa prezentując patriotyczne monologi, utwory śpiewane oraz przepiękny taniec do inspirowanej Ojczyzną kompozycji instrumentalnej.  Spotkanie stało się także okazją do wysłuchania krótkiej lekcji historii Artura Studenta rodem z Gorzyc – historyka z zamiłowania, kolekcjonera, ale przede wszystkim znawcy pierwszowojennych losów mieszkańców naszych ziem.

Artystyczną kulminacją wydarzeń w Bełsznicy był koncert chórów Gminy Gorzyce i Orkiestry Gminy Gorzyce pod kierunkiem pana Henryka Krótkiego. Śpiewali nawet dyrygenci! To była piękna inicjatywa, a brzmienie niesamowite! Chóry („Moniuszko” z Czyżowic, „Cantemus Domino” z Gorzyc, „Słowik nad Olzą” z Olzy, „Melodia” z Osin, „Lira” z Turzy Śląskiej) odśpiewały wspólnie: „Rotę”, „Wojenko, wojenko”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „O mój rozmarynie” i „Legiony”. Koncert był potwierdzeniem faktu, iż w jedności siła! Słuchacze byli zaskoczeni i pod ogromnym wrażeniem. Chóry nagrodzono gromkimi brawami.

Uczestnikom wydarzenia wręczono 550 pięknych ciasteczek z symboliką patriotyczną, przygotowanych przez dzieci na warsztatach w Ośrodku Kultury w Czyżowicach pod kierunkiem Katarzyny Korzonek. Harcerze i zuchy ruszyli w tłum z tradycyjnymi przygotowanymi przez Radę Sołecką wsi Bełsznica rogalami świętomarcińskimi. Organizatorzy przygotowali ich w tym roku prawie 600! Niespodzianką przygotowaną przez GCK w Gorzycach była fotobudka, w której uczestnicy mogli, zupełnie bezpłatnie, wykonać i zabrać ze sobą okolicznościowe, pamiątkowe zdjęcie. I to był strzał w przysłowiową „dziesiątkę” bowiem chętnych było bardzo wielu. Dużym powodzeniem cieszyło się także stoisko z praktycznymi pamiątkami i wydawnictwami przygotowane przez Grażynę Blutko z GCK w Gorzycach. Można było się zaopatrzyć w flagi, uchwyty do flag oraz zakupić bilety na wydarzenia kulturalne w Gminie Gorzyce.

Ten dzień był także okazją do zorganizowania wystawy prac ceramiki uczestników warsztatów, które odbyły się w naszych domach kultury i świetlicach, a które prowadziła artystka Joanna Kotula, a także prac konkursu plastycznego. Wszystkie nawiązywały do tematyki odzyskania niepodległości i są naprawdę wspaniałe! Jak deklarują organizatorzy – ekspozycja zostanie udostępniona do zwiedzania do końca listopada w Ośrodku Kultury w Czyżowicach.

Obchody uroczystości w gminie Gorzyce
Podczas wydarzenia wręczono nagrody laureatom konkursów: recytatorskiego i plastycznego.

Wręczenia nagród laureatom konkursów dokonał wójt gminy Gorzyce – Daniel Jakubczyk w towarzystwie Ireny Sauer – przewodniczącej jury konkursu recytatorskiego, i Bibianny Dawid – dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Gorzycach, członka jury, Hanny Władarz – przewodniczącej jury konkursu plastycznego, Magdaleny Miśków – kierownika Ośrodka Kultury w Czyżowicach. Konkursy i warsztaty dofinansowane zostały z programu Działaj Lokalnie.

100-lecie niepodległości Polski już się nie powtórzy. Było jedyne i wyjątkowe.
Wydarzenie zorganizowali we współpracy: Rada Sołecka wsi Bełsznica i Gminne Centrum Kultury w Gorzycach.

fot. GCK Gorzyce
oprac. /KaC/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here