Rozbito grupę przestępczą sprowadzającą podrabianą odzież

Rozbito grupę przestępczą

Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Krajowej Administracji Skarbowej rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która działała na terenie całego kraju, zajmując się sprowadzaniem z Turcji podrabianej odzieży.

Członkowie tej grupy, pod przykrywką fikcyjnych podmiotów gospodarczych i legalnie funkcjonujących firm przewozowych, przywozili z Turcji tygodniowo ponad 40 ton towaru z pominięciem wszelkich należności skarbowych. Wśród sprowadzanego towaru jedną czwartą stanowiła odzież z podrobionymi znakami towarowymi znanych firm. Z tej działalności grupa przestępcza uczyniła sobie stałe źródło dochodu.

- reklama -

Prowadzone w ubiegłym tygodniu działania funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz śląskiej Służby Celno – Skarbowej doprowadziły do zabezpieczenia kilkudziesięciu tysięcy sztuk podrobionej odzieży wartej co najmniej kilka milionów złotych. Zajęte zostało również mienie należące do członków grupy przestępczej o wartości 760 tysięcy złotych ( środki płatnicze i pojazdy). Do tej pory zatrzymano 8 osób, którym prokurator przedstawił zarzuty z art. 258 § 1 i 3 KK oraz z art. 305 ust. 1 i 3 ustawy Prawo własności przemysłowej i wykonał czynności z ich udziałem.

W stosunku do liderów grupy prokurator wystąpił do sądu o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd wnioski uwzględnił, natomiast wobec czterech podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, poręczenia majątkowego i zakazu opuszczania kraju.

Przeprowadzone działania miały związek z zatrzymaniem w marcu 2018 roku przez funkcjonariuszy Śląskiego Oddziału Straży Granicznej samochodu ciężarowego, w którym ukryta była kontrabanda w postaci towarów z podrobionymi znakami towarowymi o wartości 25 milionów złotych.

fot. ŚLOSG
oprac. /kc/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here