PKS w Raciborzu organizatorem powiatowej komunikacji

PKS w Raciborzu
PKS w Raciborzu

Na mocy podpisanej umowy powiat stanie się organizatorem publicznego transportu zbiorowego na 14 liniach komunikacyjnych i powierzy PKS-owi świadczenie usług przewozowych w granicach administracyjnych powiatu.

28 listopada miało miejsce oficjalne podpisanie umowy pomiędzy powiatem raciborskim a Przedsiębiorstwem Komunikacji Samochodowej w Raciborzu Sp. z o.o. Na mocy dokumentu powiat staje się organizatorem publicznego transportu zbiorowego na 14 liniach komunikacyjnych i powierza PKS-owi (operator) świadczenie usług przewozowych w granicach administracyjnych powiatu. Umowa zacznie obowiązywać od 1 lutego 2019 r. Powiat reprezentowali starosta Grzegorz Swoboda i wicestarosta Marek Kurpis, a PKS – prezes zarządu Damian Knura.

- reklama -

– Przedsiębiorstwo dysponuje łącznie 62 autobusami, z których ponad 40 obsługuje codziennie trasy w obszarze powiatu raciborskiego. W ramach pozyskanego przez powiat raciborski unijnego dofinansowania o wartości blisko 6 milionów złotych do PKS-u ma trafić w przyszłym roku 10 niskoemisyjnych nowoczesnych autobusów – powiedział starosta Grzegorz Swoboda.

– Umowa dotycząca świadczenia usług w publicznym transporcie zbiorowym zapewni raciborskiemu PKS-owi stabilność działania na tym trudnym rynku na najbliższe lata. Pasażerowie z pewnością niebawem dostrzegą pozytywne zmiany w funkcjonowaniu powiatowej komunikacji – dodaje prezes zarządu Damian Knura.

W 2010 roku w wyniku nieodpłatnego przeniesienia 100% udziałów powiat raciborski przejął od Skarbu Państwa PKS w Raciborzu. Od czerwca 2013 r. część udziałów objął także powiat wodzisławski.

Natomiast 30 listopada w siedzibie Starostwa Powiatowego w Głubczycach odbyło się spotkanie Grzegorza Swobody, Marka Kurpisa oraz Damiana Knury ze starostą głubczyckim Piotrem Soczyńskim oraz prezesem zarządu PKS w Głubczycach Wiesławem Bednarskim. Była to pierwsza oficjalna wizyta poświęcona omówieniu funkcjonowania powiatowych spółek transportowych i ich wzajemnej współpracy na wspólnie obsługiwanych kierunkach z Raciborza do Kietrza, Baborowa i Głubczyc.

– Zależy nam, by zapewnić sprawną komunikację dla mieszkańców powiatu raciborskiego nie tylko na terenie naszego powiatu ale także do powiatów ościennych. Rozpoczęliśmy starania, by oferta przewozowa PKS-u stała się jeszcze bardziej atrakcyjna i komfortowa – mówi wicestarosta Marek Kurpis.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj