Prezydent RP Andrzej Duda odwiedził Racibórz [ZDJĘCIA]

3
Prezydent Andrzej Duda w Raciborzu
Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda złożył gratulacje nowo wybranemu Prezydentowi Dariuszowi Polowemu, w swojej przemowie poruszył takie kwestie jak rocznica niepodległości Polski, historia Raciborza czy program ograniczenia niskiej emisji.

Na spotkanie z głową państwa przybyła zaledwie garstka mieszkańców oraz spore grono samorządowców, sympatyków prawicy, księży, zakonnic, członków klubu Gazety Polskiej.  Obecni byli niemal wszyscy najważniejsi raciborscy samorządowcy z prawej strony sceny politycznej, zabrakło jednak posłów, prócz Czesława Sobierajskiego, ponieważ większość w tym czasie brała udział w posiedzeniu klubu PiS w Jachrance.

- reklama -

Przed Areną Rafako, dla tych, którzy nie pomieszczą się w hali, ustawiono duży telebim, pod którym ustawiło się zaledwie kilka osób. Sporą grupę przybyłych stanowili dziennikarze, w tym duże stacje telewizyjne jak TVP czy TVN.

Prezydent przybył do Raciborza punktualnie, przed halą czekał na niego Dariusz Polowy oraz wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Nie zabrakło kilku protestujących z tabliczkami z napisem „Konstytucja Jędrek”, którzy przywitali Andrzeja Dudę okrzykami „Konstytucja, Konstytucja”.

Prezydent Andrzej Duda pogratulował raciborzanom dobrego wybory nowych władz samorządowych, chwaląc gospodarza Raciborza, Dariusza Polowego. – Macie bardzo mądrego i oddanego miastu prezydenta – ocenił, a jego słowa nagrodzono brawami.

Prezydent RP podkreślił jak ważna jest dla niego wizyta w Raciborzu w roku, w którym świętujemy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. – Tego szczęścia w 1918 roku nie miał Racibórz, który znajdował się wówczas w niemieckich rękach – przypomniał, dodając, że ważny dla naszego miasta będzie rok 2019, który proklamowano Rokiem Powstań Śląskich. – Koleje losów Raciborza na przestrzeni dziejów były trudne, choć muszę powiedzieć, że rzadko mi się zdarza przyjechać do miasta, które swoje prawa miejskie ma dłużej niż moje miasto rodzinne, czyli Kraków – zaakcentował Andrzej Duda.

Wiele mówił o historii i polskiej świadomości narodowej. Ważnym wątkiem wystąpienia był ten dotyczący walki z niską emisją. Głowa państwa apelowała o to, by nie palić śmieci, a zamiast podróży samochodem wybrać spacer. Andrzej Duda przyznał, że jego celem jest to, aby Polacy pod koniec jego prezydentury mogli powiedzieć, że żyje im się o wiele lepiej, niż wcześniej, że coś się w Polsce zmienia i to na dobre. Takich recenzji ze strony mieszkańców życzył także nowo wybranym władzom Raciborza i powiatu raciborskiego.

Po uroczystej przemowie Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z mieszkańcami, robiąc sobie wspólne „selfie” i ściskając dłonie. Za oprawę muzyczną podczas całej uroczystości odpowiadała orkiestra Plania, która przygotowała na tę okoliczność kilka patriotycznych utworów.

/wk/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

3 KOMENTARZE

  1. abc

    porażka, żenua, wstyd tak gościć Prezydenta RP

  2. Hanys

    Racibórz powinien być niemiecki, Śląsk jest obecnie okupowany przez goroli.

  3. Hanys

    Aaa, i pisza po polsku bo inaczej hadziaje by nie zrozumiały.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here