Toksyczny muł węglowy zalega w dawnej kolonii w Gorzycach

1
kolonia fryderyk pył węglowy

Użytkownikiem części terenu jest firma Eco Solutions. Firma udostępnia teren kilku innym, które prowadzą tam swoją działalność. Na terenie odbywa się piroliza opon, składowanie gumy i pyłu węglowego, co bardzo dokucza mieszkańcom.

Wójt Gminy Gorzyce Daniel Jakubczyk zajmuje się tą sprawą. Prezentujemy jego relację z dotychczasowych efektów interwencji, którą zamieścił na swoim profilu społecznościowym.

- reklama -

„W Urzędzie Miasta w Jastrzębiu-Zdroju (przed prezydentem miasta) toczy się w chwili obecnej postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla tegoż przedsięwzięcia. Sprawa jest w toku. Nasza gmina posiada status strony postępowania – ponieważ jest właścicielem sąsiedniej nieruchomości drogowej. Dlatego prosiłem SKO w Katowicach o wskazanie innego organu właściwego – by gmina mogła występować w postępowaniu jako strona i reprezentować interesy Mieszkańców.” – pisze Wójt Gminy Daniel Jakubczyk.

pył węglowy gorzyce

14.11.2018 r. Urząd Gminy w Gorzycach został powiadomiony o tym, że na terenie składuje się gumę. Dzień później na miejscu pojawili się pracownicy Urzędu Gminy, którzy dowiedli działania nowej firmy. Wójt gminy spotkał się właścicielami, informując ich o zakazie składowania i przetwarzania odpadów zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego. Następnie gmina zwróciła się do firmy z prośbą o udostępnienie dokumentów dotyczących charakteru działalności.

Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu prowadzi postępowanie w przedmiocie nałożenia obowiązku ograniczenia oddziaływania na środowisko. Wójt gminy wniósł także do starosty o rozważenie rozwiązania umowy użytkowania wieczystego, jednak ten nie znalazł podstaw do jej rozwiązania.

pył węglowy gorzyce

Gmina poinformowała także Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska / WSA w Warszawie, ten jednak odmówił wszczęcia postępowania. Wójt wniósł zażalenie dotyczące odmowy wszczęcia postępowania. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska uchylił zaskarżone postanowienie i wszczął postępowanie przed RDOŚ. Postanowienie Generalnego DOŚ zostało zaskarżone przez firmę. Sprawa znajduje się w WSA w Warszawie.

fot. Adrianna Sikorska
oprac. /kc/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

1 KOMENTARZ

  1. Anonim

    Podobna sytuacja na Ostrogu. Hurtownia Węgla na Gospodarczej. Węgiel przesiewa się powodując silne zapylenie. Hałdy odpadów i gruzu oraz śmieci coraz większe.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here