
Prokurator skierował do Sądu Rejonowego w Wodzisławiu Śląskim akt oskarżenia przeciwko sześciu osobom, które zorganizowały uroczystość urodzin Adolfa Hitlera w wodzisławskim lesie. O sprawie poinformował TVN.
Prokuratura Okręgowa w Gliwicach skierowała do Sądu Rejonowego w Wodzisławiu Śląskim akt oskarżenia przeciwko sześciu osobom, to jest: Mateuszowi S., Adrianowi K., Dawidowi K., Tomaszowi R., Dorocie R. i Krystianowi Z., które zostały oskarżone o popełnienie w dniu 13 maja 2017 roku przestępstwa z art. 256 § 1 k.k. polegającego na publicznym propagowaniu nazistowskiego ustroju państwa poprzez zorganizowanie i przeprowadzenie obchodów sto dwudziestej ósmej rocznicy urodzin Adolfa Hitlera.
Czyn zarzucony oskarżonemu Mateuszowi S. obejmuje także wyprodukowanie, w celu rozpowszechnienia, plakatu stanowiącego zaproszenie na obchody, który zawierał treść propagującą nazistowski ustrój państwa, co stanowi przestępstwo z art. 256 § 2 k.k.
Mateuszowi S. postawiono dodatkowo trzy inne zarzuty. Dwa z nich związane są z publicznym propagowaniem nazistowskiego ustroju państwa, głównie poprzez wznoszenie gestów nazistowskiego pozdrowienia, co miało miejsce w trakcie koncertu w dniu 22 października 2016 roku w Boguszowicach koło Rybnika oraz w dniu 15 lipca 2017 roku w trakcie trwania Festiwalu Orle Gniazdo. Mateuszowi S. przedstawiono także zarzut popełnienia przestępstwa z art. 263 § 2 k.k., które polegało na posiadaniu, bez wymaganego prawem pozwolenia, amunicji do broni palnej.
Krystian Z. został ponadto oskarżony o popełnienie dwóch innych występków z art. 256 § 1 k.k., czyny te polegały na publicznym propagowaniu nazistowskiego ustroju państwa w trakcie trwania Festiwalu Orle Gniazdo w 2013 i 2017 roku.
Dawidowi K. postawiono także zarzut z art. 256 § 1 k.k., dotyczący publicznego propagowania nazistowskiego ustroju państwa w trakcie koncertu w dniu 22 października 2016 roku w Boguszowicach koło Rybnika. Czyn polegał na wznoszeniu gestu nazistowskiego pozdrowienia.
Postępowanie w tej sprawie wszczęto w dniu 21 stycznia 2018 roku na polecenie Prokuratora Generalnego w następstwie wyemitowania w ogólnopolskiej telewizji reportażu. W toku postępowania przeprowadzono kilkanaście czynności przeszukania miejsc i zatrzymania rzeczy, przesłuchano łącznie niemal 60 świadków, pozyskano 17 opinii biegłych i instytucji specjalistycznych, jak również wykonano ponadto 100 czynności oględzin.
Przestępstwa z art. 256 § 1 i 2 k.k. zagrożone są karą do dwóch lat pozbawienia wolności.
Oskarżonemu Mateuszowi S. za zarzucone mu przestępstwo z art. 263 § 2 k.k. grozi kara do ośmiu lat pozbawienia wolności.
publ.: /EmZet/
#prokuratura okręgowa




![Ziołowe sekrety w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA] Ziołowe sekrety w raciborskiej bibliotece](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/ziola-biblioteka.jpg)
![Superbohaterowie i emocje, czyli komiksowe ferie w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/ferie-zimowe-biblioteka-szymon-teluk.jpg)
![Młodzi czytelnicy z Raciborza na spektaklu „Tuwim dla dzieci” [ZDJĘCIA] Młodzi czytelnicy z Raciborza na spektaklu „Tuwim dla dzieci”](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/ferie-biblioteka-raciborz.jpg)



![Trwa modernizacja minizoo w Arboretum Bramy Morawskiej [ZDJĘCIA] Trwa modernizacja minizoo w Arboretum Bramy Morawskiej](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/minizoo-raciborz-arboretum-1.jpg)

![Węgiel w roli głównej podczas warsztatów w RCK [ZDJĘCIA] Węgiel w roli głównej podczas warsztatów w RCK](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/ferie-zimowe-rck-rysunek-25.jpg)

![Seniorzy w centrum uwagi. Polsko-czeskie seminarium w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA] BIBLIOTEKA NIE oGRANICzA Karwina](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/BIBLIOTEKA-NIE-oGRANICzA-Karwina.jpg)




![Hałas, śmieci i zniszczenia. List do Redakcji oraz komentarz właścicielki „Końca Świata” – AKTUALIZACJA [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/przystanek-kulturalny-koniec-swiata-2-1.jpg)






