Sławek Gruca i jego „Pastele” w Galerii Obok [ZDJĘCIA]

0
Sławek Gruca
Sławek Gruca "Pastele"

Sławek Gruca tworzy emocjonalne obrazy, bawiąc się symboliką i wieloznaczeniowym przekazem.

W Galerii Obok przy ul. Długiej w Raciborzu można oglądać obrazy autorstwa Sławka Grucy na wystawie pod nazwą „Pastele”. Prace olejne artysty to plejada refleksji na temat tego, kim lub czym jest człowiek i jego świat. Jego obrazy mają uniwersalny charakter, dzięki czemu trafiają do szerokiego grona odbiorców.

- reklama -

Sam artysta nie lubi wypowiadać się na temat swojej twórczości. Ma względem siebie duże wymagania i, jak sam mówi, żeby chcieć malować, trzeba dążyć do tego, by im sprostać. Poszukuje inspiracji, a właściwie natyka się na nie we własnym otoczeniu – ludziach, wydarzeniach, a nawet słowach, jakie padają w jego obecności.

Sławek Gruca urodził się w 1971 roku w Lublińcu. Ukończył Wydział Grafiki w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie, dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowni grafiki warsztatowej. W początkowym okresie twórczości tworzył prace tuszem, jednak od dłuższego czasu specjalizuje się w technice pasteli olejnych, która to w międzyczasie wyewoluowała w technikę własną. Artysta prezentuje swe prace w kilku galeriach w kraju i za granicą, jak również w swojej galerii autorskiej. Jest laureatem wielu konkursów plastycznych, m.in. Satyrykonu w Legnicy. Oprócz twórczości czysto malarskiej artysta projektuje okładki książek, tworzy plakaty jak i scenografie teatralne. Wśród jego stałych odbiorców jest m.in. Teatr Fronteras Inútiles z Montevideo w Urugwaju, Teatr im. Adam Mickiewicza w Częstochowie, Muza SA, jak również tureckie wydawnictwo Aylak Adam, które wydało już kilkanaście książek z okładkami artysty. Prace Sławka Grucy znajdują w posiadaniu licznego grona kolekcjonerów w kraju i za granicą, artysta zaś sam chętnie wspiera różnego rodzaju aukcje charytatywne. Współpracuje także z Raciborskim Centrum Kultury.

Katarzyna Przypadło

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here