Od marca będziemy mogli korzystać z e-dowodu osobistego. Sprawdź, co się zmieniło

0
Nowa formuła dowodu osobistego będzie obowiązywać od marca.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji od 1 marca wprowadza nową formułę dowodu osobistego. Ma to być wersja „e” naszego podstawowego dowodu tożsamości.

Jak będzie wyglądał nowy dowód osobisty? Zmiany polegają przede wszystkim na wprowadzeniu chipu, dzięki któremu będzie możliwa elektroniczna identyfikacja naszych danych i korzystanie z funkcjonalności, które dokument daje w przestrzeni wirtualnej. Pozostałe zmiany mają charakter kosmetyczny.

- reklama -

Na awersie nowego dowodu pojawi się narodowość. Tutaj również przeniesiona zostanie informacja o terminie „ważności” naszego dokumentu. Na rewers trafi natomiast informacja o imionach naszych rodziców.

Nowy dowód będzie zaopatrzony w szereg certyfikatów, które zdecydowanie ułatwią Nam komunikację z „urzędem”. Są to certyfikaty: identyfikacji i uwierzytelnienia, podpisu osobistego, powierdzenia obecności. W dokumencie znajdzie też przestrzeń na zainstalowanie kwalifikowanego podpisu elektronicznego. „e”- dowód będzie również zawierał nasze zakodowane zdjęcie telemetryczne.

Co da nam wersja elektronicza dowodu osobistego? Przede wszystkim będziemy mogli skorzystać z szeregu funkcjonalności w przestrzeni wirtualnej, chociażby w elektronicznej komunikacji administracją publiczną. Dzięki temu nasz podpis elektroniczny będzie „honorowany” przez administrację, tak jakbysmy złożyli go własnoręcznie. Nowy dowód umożliwi nam również potwierdzenie obecności w placówce zdrowotnej. Specjaliści z Ministerstwa twierdzą, że umożliwi to skrócenie kolejek (bo nie trzeba będzie podawać danych przy rejestracji) i uszczelnienie systemu. Nowy dowód ma ułatwić nam również podróżowanie samolotem, ponieważ większość bramek na lotniskach wykorzystuje technologię komputerowego rozpoznania twarzy, a nasze zdjęcie będzie przecież zakodowane w warstwie elektronicznej.

Jeśli nie chcemy nie musimy korzystać z funkcjonalności, jakie daje nam „e”-dowód. Możemy je natomiast w każdej chwili aktywować.

publ.: EmZet
#UM Racibórz

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here