Powiat Wodzisławski w czołówce rankingu Związku Powiatów Polskich

starostwo powiatowe wodzislaw
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim Fot. powiatwodzislawski.pl

Powiat Wodzisławski zajął piątą lokatę w tegorocznej edycji Rankingu Powiatów i Gmin organizowanym przez Związek Powiatów Polskich. 

W ubiegłorocznej edycji Rankingu Powiatów i Gmin, Powiat Wodzisławski sklasyfikowany został na 3. miejscu. Wcześniej było to odpowiednio: szóste (2016 r.) i piąte miejsce (2015 r.). Zwycięzcą tegorocznego rankingu w grupie największych powiatów (powyżej 120 tys. mieszkańców) został Powiat Kartuski. Drugie miejsce zajął Powiat Poznański, a trzecie – Kielecki.

- reklama -

Warto podkreślić, że w pierwszej trzydzieste rankingu nie ma żadnego innego powiatu ziemskiego z subregionu zachodniego, a z całego województwa śląskiego w rankingu – poza wodzisławskim – znalazły się jeszcze zaledwie cztery: bielski (4. lokata), cieszyński (6. lokata), żywiecki (7. miejsce) i częstochowski (28. miejsce). Spośród miast na prawach powiatu z terenu subregionu jako jedyny został sklasyfikowany Rybnik (13. miejsce). W pierwszej trzydziestce rankingu powiatów grodzkich z województwa śląskiego uplasowały się ponadto: Dąbrowa-Górnicza (4), Częstochowa (10), Zabrze (14), Tychy (18), Katowice (22), Bytom i Jaworzno (28. miejsce).

Ogólnopolski Ranking Powiatów i Gmin to inicjatywa Związku Powiatów Polskich. Kryteria, którymi kieruje się komisja to: działania proinwestycyjne i prorozwojowe; rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego; rozwój społeczeństwa informacyjnego; rozwój społeczeństwa obywatelskiego; umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji; promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej; wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej; promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych; współpraca krajowa i międzynarodowa; działania promocyjne. Najlepsze samorządy otrzymują tytuł „Dobry Polski Samorząd”.

Ranking prowadzony jest w podziale na sześć kategorii jednostek samorządu terytorialnego: powiaty do 60 tys. mieszkańców; powiaty od 60 do 120 tys. mieszkańców; powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców; miasta na prawach powiatu; gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie.

/Powiat Wodzisławski publ. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here