Rok Kultury w Kolejach Śląskich

Rok Kultury w Kolejach Śląskich. Ciekawa akcja przewoźnika

Po Roku Studenta i EKO Roku przyszedł w Kolejach Śląskich  czas na Rok Kultury – pod takim hasłem w spółce chcą obchodzić rok 2019. Całość przedsięwzięcia będzie się opierać na pięciu filarach: historii, sztuce, muzyce, literaturze i teatrze.

Głównym założeniem akcji jest chęć przybliżania oferty kulturalnej regionu za pomocą kolei. Przewoźnik chce przy tym pokazać, że pociąg może być nie tylko środkiem transportu w drodze do pracy czy szkoły – stąd też część atrakcji będzie się odbywać właśnie na pokładach pociągów. – Mamy nadzieję, że Koleje Śląskie staną się w ten sposób swego rodzaju łącznikiem pomiędzy jednostkami kultury a mieszkańcami regionu. Plany Roku Kultury wpisują się przy tym również w wydarzenia ważne dla całego regionu, jak np. 100. Rocznica Wybuchu Powstań Śląskich czy Rok Stanisława Hadyny – możemy przeczytać na stronie internetowej KŚ.

- reklama -

– Kultura to ogromny atut województwa śląskiego, dlatego przyjąłem honorowy patronat nad Rokiem Kultury w Kolejach Śląskich. Obecny rok jest czasem szczególnym, w którym rozpoczynamy obchody setnej rocznicy wybuchu Powstań Śląskich, dlatego tak ważne jest dotarcie z tą informacją do jak najszerszego grona odbiorców. Poprzez tę akcję chcemy także zachęcić mieszkańców regionu, by włączyli się w nurt wydarzeń kulturalnych i być może sami inspirowali kolejne – podkreśla Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

– Śląskość jest w centrum polskości. Nasza kultura jest w czołówce polskiej i światowej kultury. To jest to, co chcemy nieść dalej i pokazywać szerzej –dodaje Michał Woś, członek Zarządu województwa śląskiego.

Całość projektu będzie podzielona na pięć sekcji tematycznych. Znajdą się wśród nich: historia, sztuka, literatura, muzyka i teatr. Dzięki temu wachlarz proponowanych atrakcji będzie na tyle szeroki, by niemal każdy znalazł w ofercie coś zgodnego z własnym gustem. Plan Roku Kultury został też w miarę możliwości dostosowany do istotnych wydarzeń kulturalnych w województwie śląskim. Wówczas zaplanowane są nie tylko działania promocyjne, ale również uruchamianie dodatkowych pociągów. Tego typu kroki będą towarzyszyć przede wszystkim wydarzeniom muzycznym, jako tym, które skupiają duże grono odbiorców – dzięki temu zamiast jechać na koncert własnym autem, będzie można wybrać transport publiczny. Nie będą to jednak jedyne okazje, by skorzystać z dodatkowych pociągów – specjalne połączenia pojawią się bowiem również przy okazji takich wydarzeń jak np.Noc Muzeów czy Metropolitalna Noc Teatrów. Oczywiście podobnie jak w ubiegłych latach, tak i tym razem Koleje Śląskie aktywnie włączyły  się w Industriadę.

Część Roku Kultury związana z historią w znacznej mierze zostanie poświęcona Powstaniom Śląskim. W tym zakresie Koleje Śląskie podejmą współpracę m.in. z Muzeum Powstań Śląskich i Muzeum Śląskim. W nawiązaniu do tradycji Górnego Śląska nie zabraknie również elementów związanych z Barbórką. W planach jest także kontynuowanie akcji Kolej na Muzea, dzięki której z naszym biletem można taniej zwiedzać muzea i galerie biorące udział w projekcie.

Sporo ciekawostek czeka też na miłośników literatury. Planowany jest m.in. odczyt fragmentów książek na pokładach pociągów, wycieczki „tropem literatury” oraz konkursy z nagrodami, dzięki którym będzie można poszerzyć swoją domową bibliotekę. – Chcielibyśmy też, by nasze pociągi mogłyby się stać miejscem do kultywowania idei bookcrossingu. Dodatkowo w naszym kalendarzu nie zabraknie rzecz jasna miejsca dla Śląskich Targów Książki – tłumaczy rzecznik prasowy KŚ.

Część atrakcji będziemy zapowiadane odpowiednio wcześniej, na przykład na stronie internetowej. Część natomiast przewoźnik chciałby pozostawić w formie niespodzianki, tak aby zaskoczyć podróżnych jakimś ciekawym koncertem, wystąpieniem aktorskim czy innym tego typu przedsięwzięciem. Do współpracy zostało zaproszonych wiele różnego rodzaju placówek kulturalnych, jak biblioteki, teatry, muzea, uczelnie czy organizatorzy muzyczni. – Nie zamykamy się przy tym na kolejnych partnerów, jesteśmy otwarci na współpracę w ramach różnego rodzaju inicjatyw – dodaje rzecznik.

Całość Roku Kultury planowana jest aż do grudnia, więc z pewnością w trakcie jego trwania dojdą jeszcze kolejne pomysły. Tymczasem zachęcamy do śledzenia strony internetowej Kolei Śląskich i profili społecznościowych, a także wypatrywania niecodziennych atrakcji na pokładach samych pociągów!

publ.: EmZet

#Koleje Śląskie

- reklama -

2 KOMENTARZE

  1. Rok Kultury w Kolejach Śląskich i Michał Obwożny jako gwiazda programu i special guest czyli czołówka polska i światowa. A coooo!

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here