Magistrat wyznaczył kolejne drzewa do wycinki. Zobacz które [ZDJĘCIA]

0
Magistrat uzyskał zgodę na wycięcie drzew. fot.: pixabay.com

– Miasto Racibórz uzyskało zgodę na usunięcie dwóch jesionów oraz jednego bzu czarnego. Powodem tych działań jest zły stan drzew oraz zagrożenie jakie stwarzają dla bezpieczeństwa osób przebywających w pobliżu – czytamy w komunikacie ratusza.

Oba jesiony są zlokalizowane w parku Franciszka Stala (przy ul. Kolejowej), zaś bez czarny w Parku im. Miasta Roth (przy ul. Kochanowskiego). W miejscach wycinki zostaną wykonane nasadzenia zastępcze. Za jesiony będą posadzone platan klonolistny i lipa holenderska, zaś za bez czarny rosnąć będzie klon zwyczajny.

- reklama -

Zdaniem raciborskich urzędników, główne argumenty za wycinką wymienionych drzew to:

Jesion nr 1.
Po działaniu silnego wiatru w okresie 10-11.03.2019 r. na pniu drzewa stwierdzono szereg otwartych pęknięć wzdłużnych. W szczelinach powstałych w wyniku pęknięć oraz w ubytku otwartym u podstawy pnia widoczny brak tkanek drewna w jego wnętrzu. Spowodowało to powstanie ubytku kominowego otwartego, który silnie osłabia statykę drzewa. Dla zapewnienia bezpieczeństwa przebywającym i przemieszczającym się w jego sąsiedztwie oraz w celu ochrony sąsiadującego drzewostanu przed ewentualnym zniszczeniem korona drzewa została poddana istotnej redukcji.

Jesion nr 2.
Drzewo posiada ubytek otwarty w pniu. Widoczne w ubytku drewno jest wypróchniałe. Tkanki drewna utraciły swoje właściwości nadające pniu wytrzymałości na naprężenia powodowane przez działanie sił natury i zapewniające drzewu dobrą odporność i stabilność. Drzewo ze względu na wysokość i wielkość korony zagraża bezpieczeństwu osób przebywających w jego pobliżu oraz sąsiadującym obiektom budowlanym i pojazdom parkującym na graniczącym z drzewem parkingu.

Bez czarny.
Forma drzewiasta krzewu posiadająca duży ubytek na pniu przy odziomku. Drzewo w ulistnieniu będzie podatne na wyłamanie. Zagraża bezpieczeństwu ludzi i pojazdów.

publ.: EmZet

#UM Racibórz

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here