„Żyj aktywnie!” Dzień Osób z Niepełnosprawnością w ZUS

17 maja, w godz. od 9.00 do 13.00, osoby z niepełnosprawnością będą mogły skorzystać z porad ekspertów ZUS i współpracujących instytucji. fot.: pixabay.com

W Polsce żyje nawet 7 mln osób niepełnosprawnych. Zaledwie co trzecia jest aktywna zawodowo. To właśnie dlatego w tym roku Dzień Osób z Niepełnosprawnością organizowany przez ZUS odbywa się pod hasłem „Żyj aktywnie!”.

17 maja, w godz. od 9.00 do 13.00, osoby z niepełnosprawnością będą mogły skorzystać z porad ekspertów ZUS i współpracujących instytucji.
– W Polsce nie brakuje instrumentów wsparcia, osoby niepełnosprawne mogą liczyć na pomoc państwa. W tym dniu eksperci ZUS nie tylko odpowiedzą na wszystkie pytania, ale podpowiedzą jak uzyskać rentę i ją zwiększyć, czy jakie inne świadczenia im przysługują. Pomogą założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych, co znacznie ułatwi kontakt z administracją – przekonuje prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

- reklama -

W Rybniku przy ul. Reymonta 2, takich porad udzielać będą eksperci z ZUS, PFRON, NFZ i Ostoja. Przy stanowisku PFRON udzielane będą informacje na temat rehabilitacji, dotacji na działalność gospodarczą dla osób niepełnosprawnych oraz dostępności przestrzeni. Stoisko obsługiwane będą NFZ uzyskają informację na temat rehabilitacji, refundacji na środki pomocnicze i ortopedyczne. Udział w wydarzeniu weźmie także Fundacja „Ostoja”, która na co dzień udziela informacji o prawach i uprawnieniach przysługujących osobom niepełnosprawnym, edukuje o przysługujących świadczeniach, w tym z pomocy społecznej, rehabilitacji społecznej i zawodowej a także nawiguje po organizacjach pozarządowych oraz instytucjach, które działają na rzecz osób niepełnosprawnych. Stoisko doradcze będzie miał też ZUS, który zapewni fachowe porady w temacie ubezpieczeń społecznych. ZUS zapewni materiały informacyjne: ulotki, poradniki, gadżety.

Dodatkowo w godz. od 10.00 do 11.00 w sali 301 odbędą się prelekcje. Najpierw dowiemy się od psychologa na temat tego jak reagować na osoby z dysfunkcjami, z niepełnosprawnością, następnie o swojej drodze do mistrzostwa opowie Danuta Hanke brązowa medalistki w golfie, w mistrzostwach osób niepełnosprawnych w Dubaju 2019 r., a o po tej prelekcji przedstawiciele rybnickiego magistratu przedstawią oferta miasta Rybnika skierowana do osób niepełnosprawnych.

EnDe

#ZUS

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here