„Racibórz nie może być na peryferiach!” – Konferencja dla seniorów w „Strzesze” [ZDJĘCIA]

-Racibórz, nie może być na peryferiach – tymi słowami otworzył konferencję pochodzący z Raciborza były wiceminister sprawiedliwości Michał Woś. fot.: EnDe

Wczoraj (09.05) w Raciborskim Domu Kultury „Strzecha” odbyło się spotkanie władz z seniorami z naszego regionu. Na konferencji oprócz wicemarszałka województwa Michała Wosia, pojawili się również prezydent Miasta – Dariusz Polowy, wiceprezydent – Michał Fita oraz starosta raciborski – Grzegorz Swoboda. Gościem specjalnym był Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Spotkanie rozpoczęło się od występu grupy bębniarskiej TUMBAO z raciborskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowaczego dla Osób Głuchych i Słabosłyszących. Jak zaznaczył ze sceny wiceprezydent Michał Fita, był on jej założycielem kilkanaście lat temu i cieszy się niezmiernie, że grupa działa do dziś.

- reklama -

-Racibórz, nie może być na peryferiach – tymi słowami otworzył konferencję pochodzący z Raciborza były wiceminister sprawiedliwości Michał Woś. – Kiedy objąłem swoje stanowisko w województwie i prześledziłem działania organizowane z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego, okazało się, że jest ich całe mnóstwo, w każdym mieście, ale niestety nie u nas – ubolewał wicemarszałek województwa. – Czasami w Rybniku coś się ciekawego pojawiło, ale niestety nie tutaj. My, w dziwny, tajemniczy sposób byliśmy na peryferiach. Nie możemy sobie pozwolić, aby te wszystkie bardzo ciekawe inicjatywy omijały Racibórz. To spotkanie jest właśnie po to, żeby pokazać, że Racibórz nie będzie pomijany i województwo ma przygotowaną bardzo interesującą ofertę również dla Raciborza.

Licznie zgromadzeni na konferencji seniorzy mieli możliwość dowiedzieć się jakie benefity oferuje dla nich ROPS. O takich inicjatywach jak koperty życia, srebrny listek czy paszport do zdrowia opowiadał dyrektor tej instytucji –  Grzegorz Baranowski. Przedstawił on również ogólne statystyki, z czego do tej pory najchętniej korzystają seniorzy w naszym województwie. Okazało się, że starsi ludzie najczęściej chcą uczestniczyć w skierowanych do nich wydarzeniach kulturalnych.

Poza Joanną Jeleniewską z ROPS w Katowicach, głos w trakcie konferencji zabrała też raciborska radna miejska, powiatowy rzecznik konsumenta – Anna Szukalska. Poruszyła ona ważny problem namawiania seniorów do podpisywania niekorzystnych dla siebie umów, w tym kredytowych na różnych pokazach np. sprzętu medycznego, który z natury nie działa. Radna miejska ostrzegała także przed wszelkiej maści domokrążcami, którzy nierzadko podszywają się pod pracowników państwowych instytucji.

Na przybyłych do „Strzechy” gości czekał także szereg atrakcji przygotowanych przez raciborskie CKZiU. Można było skorzystać np. z zabiegów parafinowych na dłonie czy „uczestniczyć” w terapii zajęciowej.

EnDe

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here