McDonald’s na wycieczce szkolnej? Minister chce zakazu

Zakaz McDonald's
MZ podkreśliło, że fast food nie może być dla dzieci nagrodą i atrakcją samą w sobie. Fot. freepik

Ministerstwo Zdrowia 30 kwietnia wystąpiło z interwencją do resortu edukacji, apelując, że wizyty w sieci McDonald’s powinny zniknąć z planu wycieczek szkolnych.

Ministerstwo Zdrowia swój apel uzasadniło tym, że wizyta w miejscu z fast foodami oraz wyjścia do barów szybkiej obsługi nie powinny być formą nagrody dla dzieci – poinformował DGP.

- reklama -

Temat zaczął się od inicjatywy fundacji Instytut Ochrony Praw Konsumentów, która powiadomiła resort zdrowia o tym, że sieć ma rzekomo nagradzać opiekunów szkolnych i przedszkolnych wycieczek darmowymi posiłkami. Fundacja przytoczyła również sytuacje, w których placówki oświatowe relacjonują wizyty w McDonald’s, przypuszczając, że są one jedynym celem wycieczki i największą frajdą dzieci.

Restauracja odpowiedziała jednak, że nie prowadzi żadnej polityki mającej na celu zachęcanie do wizyt wycieczek szkolnych. Centrala dodała także, że działania każdej restauracji są indywidualną sprawą przedsiębiorców, którzy zarządzają nimi na zasadzie franczyzy. Stanowisko podsumowano stwierdzeniem, że zakaz nałożony na szkoły i przedszkola będzie krzywdzący dla restauracji, która, jak sama zaznaczyła, od lat zmienia menu na zdrowsze.

Ministerstwo Edukacji Narodowej nie zabrało do tej pory głosu w sprawie. Eksperci, którzy podjęli już dyskusję na ten temat, zgodnie stwierdzili, że edukacja dietetyczna i promowanie zdrowego trybu życia jest niezbędna, pytanie brzmi, czy wprowadzenia zakazu korzystania z oferty konkretnych sieci i restauracji jest słuszne. Dodatkowo na myśl nasuwa się pytanie, kto i w jaki sposób powinien decydować o diecie naszych dzieci.

/źródło: DGP oprac. c/

- reklama -

2 KOMENTARZE

  1. Czy nasz świat musi się składać z nakazów i zakazów? Dajcie w końcu ludziom wolność. Ministeratwo zdrowia lepiej by się zajęło sprawą zamknięcia kliniki onkologicznej w Krakowie a nie jakimiś Mac Donaldami. Chciałbym też zapytać minister Zalewską o szkołę Salomon pana Zakrzewskiego, czy już wie pani dlaczego najlepszą szkołę prywatną w Polsce odwiedzili antyterroryści i stresowali dzieci swoją obecnością? To chyba jakaś paranona.

  2. Szkoły Salomon Państwa Zakrzewskich były wzorcem do naśladowania. Dlaczego je zniszczono? Dlaczego ciągle jest monopol na nauczanie publiczne, które kaleczy psychiki dzieciom?

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here