100-lecie Powstań Śląskich w DK Strzecha [ZDJĘCIA]

100-lecie Powstań Śląskich w DK Strzecha

– Powstania Śląskie stanowią jedną z najpiękniejszych kart w dziejach narodu polskiego – głosi przyjęta przez Sejm uchwała ustanawiająca rok 2019 Rokiem Powstań Śląskich.

Raciborskie Centrum Kultury włączyło się w Obchody 100-lecia Powstań Śląskich. Uroczystość odbyła się w historycznym miejscu, jakim jest Dom Kultury Strzecha.

- reklama -

W programie znalazło się otwarcie wystawy „Droga do wolności”. Pomysłodawcą ekspozycji jest płk Tadeusz Dłużyński, współtwórca i prezes zarządu Związku Piłsudczyków w Rybniku, który otworzy wystawę i wprowadzi w jej tematykę. Można zobaczyć kilkanaście plansz przedstawiających „Drogę ku wolności” naszego kraju. Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Muzeum w Rybniku oraz ze zbiorów prywatnych pułkownika. Wystawa powstała przy udziale Muzeum w Rybniku. Można było zobaczyć też taniec trojok śląski w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Strzecha im. Joli Rymszy oraz wysłuchać prelekcji „Gdy nad Śląskiem gorzało niebo. Powstania Śląskie 1919-1921”, którą wygłosił Jan Planta, historyk z Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

Katarzyna Przypadło

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj