Jest coraz drożej, ale i tak tanio. Najnowszy raport GUS

Zdaniem przedstawicieli Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, wzrost cen pozostaje w obszarze zgodnym z polityką monetarną i utrzymuje się w granicach celu inflacyjnego (2,5 proc.). fot: pixabay.com

Według GUS, ceny dóbr i usług konsumpcyjnych w maju 2019 roku wzrosły o 0,2 proc. w porównaniu z kwietniem br. W porównaniu z majem 2018 roku ceny wzrosły o 2,4 proc. Dane są nieco wyższe (+0,1 p.p.) wobec opublikowanego 4 czerwca szybkiego szacunku wskaźnika.

Na ten wynik wpłynął przede wszystkim wzrost cen paliw (+4,1 proc. r/r), sezonowy spadek cen odzieży i obuwia (-1,9 proc. r/r), oraz wzrost cen żywności i napojów bezalkoholowych (+5,0 proc. r/r).

- reklama -

– Mimo dalszego wzrostu cen paliw w maju, w UE Polska pozostaje krajem z najniższymi cenami za Rumunią, Bułgarią i Litwą – informują urzędnicy MPiT.

Zdaniem przedstawicieli Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, wzrost cen pozostaje w obszarze zgodnym z polityką monetarną i utrzymuje się w granicach celu inflacyjnego (2,5 proc.). Zachowanie stabilności cen w gospodarce przyczynia się do utrzymania wzrostu gospodarczego i zwiększenia dobrobytu.

– W czerwcu 2019 roku oczekujemy sezonowego spadku cen odzieży i obuwia, a także wolniejszego wzrostu cen w transporcie (w wyniku wolniejszego wzrostu cen paliw). Tempo wzrostu cen żywności powinno być nieco szybsze od majowego. Miesięczny wskaźnik cen powinien wynieść 0,1 proc., natomiast roczny 2,3 proc – czytamy w komunikacie MPiT.

EnDe

#MPiT

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here