Chcieć to móc! W Rybniku przeniesiono 220 tonowy schron! [ZDJĘCIA] [WIDEO]

1
Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, schron będzie można niedługo zwiedzać. fot.: ALDI

Schron z okresu II wojny światowej, przy ul. Dąbrówki w Rybniku, odkryty na początku tego roku na placu budowy nowo powstającego sklepu ALDI, został wykopany z ziemi, podniesiony i przygotowany do osadzenia w nowej lokalizacji.

W trakcie podnoszenia okazało się, że obiekt waży więcej niż początkowo zakładano. Jego waga wynosi od 210 do 220 ton, wymiary: 4,74×10,04 metra.

- reklama -

– Akcja zakończyła się sukcesem, co najważniejsze – schron bez żadnych uszczerbków został przesunięty zgodnie z planem. Doceniamy wsparcie i zaangażowanie współpracujących z nami instytucji. To dla nas szczególnie istotne, gdyż jedną z kluczowych wartości dla ALDI obok dbałości o to, aby nasze sklepy wpisywały się w historyczną i architektoniczną strukturę miasta, jest także wspieranie i rozwój lokalnej społeczności. Liczymy na to, że już wkrótce do nowo otwartego sklepu mieszkańcy przyjdą zarówno na zakupy, jak i po to, by zobaczyć historyczny schron – mówi Mariusz Gajda, Kierownik ds. Nieruchomości i Ekspansji ALDI Polska.

Sieć ALDI wraz z przedstawicielami grupy Zapomniany Rybnik oraz Grupy Operacyjnej „Bielsko” planuje również wykonanie tablicy informacyjno-edukacyjnej upamiętniającej odkrycie i historię schronu. Grupy miłośników zabytków architektury militarnej nie wykluczają również oprowadzania grup po obiekcie po przesunięciu schronu do docelowej lokalizacji.

– Miasto podjęło działania zmierzające do objęcia ochroną konserwatorską obiektu, wyraziło też wolę nieodpłatnego przejęcia terenu wraz z zabytkiem – mówi Tomasz Cioch, pełnomocnik prezydenta miasta ds. inwestycji i gospodarki przestrzennej. – Warunkiem poniesienia przez miasto jakichkolwiek kosztów działań związanych z ochroną schronu jest jednak uprzednie wykonanie przez inwestora geodezyjnego wydzielenia działki, obejmującej przesunięty i zabezpieczony schron, a następnie nieodpłatne przekazanie działki Miastu. Wtedy będziemy mogli wykonać prace niezbędne do wyeksponowania i udostępnienia schronu – dodaje. T. Cioch.

Na początku stycznia 2019 r. na terenie nowo powstającego sklepu wielkopowierzchniowego w Rybniku odkryto historyczny schron z okresu II wojny światowej. Odkrycie to było zaskoczeniem zarówno dla sieci ALDI, jak i dla wszelkich instytucji, które taką wiedzę mogłyby posiadać. Po dopełnieniu niezbędnych formalności, przed rozpoczęciem prac związanych z przygotowaniem placu budowy nie istniały żadne przesłanki, że w tym miejscu może zostać odkryty obiekt o znaczeniu historycznym. Schron nie był naniesiony na miejskie dokumenty ani na inne, związane z pozwoleniem na budowę. Na etapie występowania przez ALDI o pozwolenie na budowę nie pojawiły się żadne informacje, które wskazywałyby na istnienie podobnego obiektu na tym terenie.

EnDe

#rybnik.eu

fot.: Aldi

- reklama -

1 KOMENTARZ

  1. Co za bzdetyQ Schron, o ktrego istnieniu nikt nie weidział i nikt go nie widział, ma być historyczną i architektoniczną strukturą miasta? To nie Aldi będzie się „wpisywał”, lecz nikomu niepotrzebna betonowa zawalidroga. Wyszczać się będzie można, a Aldi zaoszczedził na likwidacji schronu. A tak w ogóle: nikomu nie przyszło do głowy, że ten badziew jest po hitlerowcach? Ci Wodzisławia szykują już kolejny torcik.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here