Nie ma wakacji bez cyfryzacji

0
mLegitymacje mogą być wydawane uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych, zarówno publicznych, jak i niepublicznych. Aby je uruchomić uczniowie muszą mieć telefon z systemem operacyjnym Android w wersji co najmniej 6.0. fot.: pixabay.com

– To był rok szkolny wytężonej pracy – dla uczniów i dla nas. Każdy bardzo się starał o dobre wyniki, walczyliśmy o świadectwa z paskiem, ambitnie podchodząc do klasówek i egzaminów. A co nam się udało w cyfryzacji edukacji? Sami zobaczcie – zachęcają ministerialni urzędnicy.

Na ten dzień od początku września czekają miliony uczniów – koniec roku szkolnego. To czas, kiedy jedni chwalą się swoimi osiągnięciami, inni – obiecują poprawę. My z przyjemnością się pochwalimy . Mamy też już plany na to, co po wakacjach. Nasze najsilniejsze strony? mLegitymacja i Ogólnopolska Sieć Edukacyjna.

- reklama -

Szybki internet i cyfrowa edukacja
– To, że nie ma nowoczesnej edukacji bez nowych technologii – wie każdy. Trudno jednak oczekiwać od szkół postępu bez wyposażenia ich w odpowiednie narzędzia. Ostatni rok szkolny poświęciliśmy właśnie na to. Co więcej, będziemy nad tym pracować także w wakacje i później. To proces, a my myślimy systemowo – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.
O czym mowa? Po pierwsze – Ogólnopolska Sieć Edukacyjna (OSE), czyli szybki, bezpieczny i bezpłatny Internet dla każdej szkoły.
– Dzięki OSE wszystkie szkoły w Polsce, nawet te najmniejsze, do końca 2020 r. zostaną podłączone do szybkiego Internetu – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – A to nie wszystko. To dopiero początek wprowadzania nowych technologii do szkół. W ramach kolejnych etapów naszych działań zarówno uczniowie, nauczyciele, jak i rodzice dostaną nowe cyfrowe narzędzia – dodaje szef MC.
Do dzisiaj do OSE zgłosiło się 8900 szkół. Operator OSE Państwowy Instytut Badawczy podpisał już 5100 umów na podłączenie szkół. Plany oczywiście mamy ambitne. Systematycznie aktualizowany harmonogram zakłada obecnie podłączenie 12967 szkół i czekamy na kolejne zgłoszenia. Wakacje to świetny czas, by do nas dołączyć.
Jak to zrobić? Wszystkie informacje znajdziesz na stronie www.ose.gov.pl w zakładce Przyłącz się.

mSzkoła
OSE to nie wszystko, co oferujemy szkołom. Kolejna sprawa – i spokojnie można stwierdzić, że to prawdziwy hit – mLegitymacja szkolna.
Ruszyliśmy całkiem niedawno, bo pod koniec października ubiegłego roku. A już w te wakacje będzie z niej korzystało kilka tysięcy uczniów.
mLegitymacja to element naszej aplikacji mObywatel. To taki sam dokument, jak tradycyjna legitymacja szkolna, tyle że w formie cyfrowej. Jak to możliwe? Uczeń ma ją po prostu w telefonie. Jest tak samo ważna jak „tradycyjny dokument”, co w praktyce oznacza, że dzięki niej uczeń ma pełne prawo do tańszych przejazdów autobusowych i kolejowych, wchodzi taniej do kina, teatru, czy na basen.
– To narzędzie idące z duchem czasu. Jest bezpieczne i przede wszystkim bezpłatne. Ułatwia życie młodzieży, ale docenią je również rodzice – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórki. – mLegitymacja to idealna rozwiązanie dla zapominalskich. Młody człowiek przecież zawsze pamięta o swoim smartfonie i ma go przy sobie niemal w każdym momencie – dodaje szef MC.
Chętnych (i to nie tylko zapominalskich) do korzystania z tego rozwiązania jest wielu. Do naszego projektu zgłosiło się do dziś 1165 szkół. Każdego dnia przybywa szkół z mLegitymacją. Niebawem będzie ich ponad 400.
W tym przypadku także zachęcamy do zgłaszania się do projektu. Łatwiej się nie da – wystarczy wypełnić formularz. Ważne, żeby zrobił to dyrektor lub uprawniona przez niego osoba.

Kolejny krok to podpisanie porozumienia. Co ważne – cały proces wyposażenia szkoły w mLegitymację nic nie kosztuje.
– Szkoła nie musi kupować żadnego nowego sprzętu, ani oprogramowania – mówi minister Marek Zagórski.

Ambitne plany
mLegitymacje mogą być wydawane uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych, zarówno publicznych, jak i niepublicznych. Aby je uruchomić uczniowie muszą mieć telefon z systemem operacyjnym Android w wersji co najmniej 6.0.
Studenci nie mogą być w tyle – dlatego od nowego roku akademickiego będziemy mieli także coś dla nich: mLegitymację studencką.
Wakacje wakacjami, a my myślami jesteśmy już w… październiku. 5 października rusza bowiem tegoroczny Europejski Tydzień Kodowania, czyli CodeWeek 2019. Bez zaangażowania szkół tu się nie obejdzie. Dlatego już dziś zachęcamy do zgłaszania inicjatyw.

Drodzy nauczyciele, kiedy w sierpniu będziecie mieli gotowe plany lekcji – nie zapomnijcie zgłosić wszystkich lekcji informatyki, które zaplanujecie od 5 do 20 października, oraz innych inicjatywach z zakresu cyfryzacji. Więcej praktycznych informacji na stronie www.koduj.gov.pl w zakładce CodeWeek.

EnDe

#MC

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here