Dzielny rodzic – załatw to, zanim puścisz dziecko na wakacje

Wyjazd dzieci na obóz bywa dla rodziców dość stresujący. Począwszy od samego pakowania, po podróż autokarem, relacje z codziennych przeżyć, aż po długie dni oczekiwania na powrót naszych pociech. fot.: pixabay.com

Nad Polskę nadeszła fala upałów i fala… wyjazdów wakacyjnych. Ministerstwo Cyfryzacji przychodzi z odsieczą tym, którzy pakują swoje dzieci na obóz lub kolonie. – Mamy dla Was poradnik – sprawnego rodzica w sieci – informują  ministerialni urzędnicy.

Wyjazd dzieci na obóz bywa dla rodziców dość stresujący. Począwszy od samego pakowania, po podróż autokarem, relacje z codziennych przeżyć, aż po długie dni oczekiwania na powrót naszych pociech. Dlatego postanowiliśmy nie dodawać nerwów Wam, wręcz przeciwnie – mamy dla Was kilka rad, dzięki którym macie szansę na odznakę „Dzielny Rodzic”. Gotowi? Zaczynamy.

- reklama -

Pod kontrolą

Najbardziej zestresowani są na pewno ci rodzice, którzy pierwszy raz puszczają swoje dzieci na obóz lub kolonie. Mamy dla Was kilka internetowych rad.

Po pierwsze – sprawdźcie organizatora wypoczynku. Jak to zrobić? Dowiedz się, czy organizator wyjazdu Twojej córki lub syna zarejestrował się w oficjalnej bazie organizatorów wypoczynku. Bazę znajdziesz w Internecie.

Sprawdź organizatora wypoczynku – baza.

Jeśli wybrany przez Ciebie organizator jest w bazie – możesz mieć pewność, że dostał zgodę na prowadzenie kolonii albo obozu i ten wypoczynek jest nadzorowany przez kuratora oświaty, służby sanitarne i straż pożarną.

Kolejna sprawa – dojazd na wypoczynek. Dzięki e-usłudze „Bezpieczny Autobus” sprawdzisz, czy pojazd, którym będzie podróżowało Twoje dziecko powinien ruszać w trasę.

– Jedyne, czego potrzebujemy, aby to zweryfikować jest numer rejestracyjny autobusu. Kilka kliknięć i gotowe. Dane, które nam się wyświetlą są pewne – pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

A jakie to dane? Na stronie www.bezpiecznyautobus.gov.pl, po wpisaniu numeru rejestracyjnego autobusu/autokaru, dowiesz się czy posiada on ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC, badanie techniczne (wraz z informacją o terminie kolejnego), poznasz stan licznika i inne dane techniczne, takie jak liczba miejsc czy masa. Znajdziesz tam także informacje, czy pojazd nie jest czasem oznaczony jako wyrejestrowany lub kradziony.

Dekada razem

Jeśli Wasze paszporty są nieważne, a jeździcie po UE – dzieciaki też powinny mieć dowody. Zawnioskujesz o nie od ręki – przez Internet.

Kluczowa sprawa nr 1 – załóż Profil Zaufany, jeśli jeszcze go nie masz. Kluczowa sprawa nr 2 – zrób dzieciom odpowiednie zdjęcia. A później wejdź na www.obywatel.gov.pl i sfinalizuj sprawę.

Uzyskaj dowód osobisty dla dziecka.

– Jeśli mamy odpowiednie zdjęcie i profil zaufany załatwienie tej sprawy trwa kilka minut. Dokument, który odbierzemy po kilkunastu dniach będzie e-dowodem – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Nowy dokument przyda nam się w trakcie wyjazdów zagranicznych. Z e-dowodem można bowiem korzystać z automatycznych bramek granicznych na lotniskach – dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.

Jak to możliwe? E-dowód to dokument z warstwą elektroniczną. To w niej zapisane są nasze dane, w tym zdjęcie biometryczne. Dzięki temu e-dowód to dokument podróży zgodny z wymogami Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO). W e-dowodzie jest też zapisana aplikacja ICAO.

Na koniec najważniejsze: ani za skorzystanie z e-usługi, ani za nowe dowody nic nie zapłacicie.

WAŻNE! Dzisiaj na warszawskim Lotnisku Chopina uruchomiono bramki ABC (ang. Automated Border Control), służące do automatycznej odprawy granicznej. Od teraz pasażerowie podróżujący z i na Lotnisko Chopina mogą dokonać samodzielnej odprawy granicznej bez kontaktu z funkcjonariuszem Straży Granicznej. Z bramek mogą korzystać pełnoletni podróżni posiadający e-dowód. Warszawskie lotnisko jest pierwszym w Polsce, które korzysta z tego rozwiązania.

Czarny scenariusz

Wnioski o nowe dokumenty złożone, co by tu jeszcze załatwić? To może teraz pomyśl o zdrowiu. Do tej pory co prawda nie zdarzyło Wam się chorować na wyjeździe, ale to nie znaczy, że zawsze będziecie mieć tak dobrą passę. Wyobraź sobie… złamania, skręcenia, pogryzienia, zatrucia, gorączka, biegunka, alergie… Tak, takie rzeczy przytrafiają się ludziom na wakacjach. Warto być na to przygotowanym (na tyle, ile się da). Rozwiązanie? Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

Ten mały kawałek plastiku może Cię wybawić z nie lada opresji finansowej. Dlaczego? Dlatego, że dzięki EKUZ Ty i Twoje dzieci możecie korzystać ze świadczeń zdrowotnych w krajach Unii Europejskiej (UE) i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).

Od 1 czerwca tego roku karty wydawane osobom ubezpieczonym i opłacającym składki w NFZ są ważne 3 lata. To spora zmiana, bo wcześniej trzeba je było wyrabiać co rok. Karty wydawane dzieciom i młodzieży do 18. roku życia, a także emerytom, są ważne 5 lat.

O EKUZ oczywiście możesz zawnioskować online. Tym razem zakładamy, że masz już Profil Zaufany. Co dalej?

Wejdź na stronę www.obywatel.gov.pl

Wybierz sekcję „Wyjazd zagranicę”, a następnie: „Uzyskaj Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)”.
Wybierz opcję „Przez ePUAP”.
Znajdź usługę odpowiednią dla Twojego wyjazdu (turystycznie/w celach edukacyjnych lub zarobkowo), a następnie kliknij „Załatw sprawę”.
System przeniesie Cię na stronę Profilu Zaufanego, gdzie będziesz mógł się zalogować.
Zaadresuj wniosek na wojewódzki oddział NFZ, odpowiedni dla miejsca Twojego zamieszkania.
Wypełnij wniosek i wybierz sposób odbioru karty – osobiście lub pocztą.
Jeśli to konieczne – dołącz dokumenty do wniosku (np. jeżeli uczysz się lub studiujesz, przygotuj skan legitymacji).
Podpisz i wyślij wniosek.

UWAGA! Zwykle na kartę trzeba czekać od 3 do 5 dni roboczych od wysłania wniosku. W okresie wakacyjnym może to trwać nieco dłużej.

Wszystkie sprawy załatwione, odznaka „Dzielny Rodzic” zdobyta. Teraz już na spokojnie możesz sobie zanucić „Wyjechali na wakacje wszyscy nasi podopieczni…”.

EnDe

#Ministerstwo Cyfryzacji

- reklama -

1 KOMENTARZ

  1. Dobrze pamiętam jak to jest pierwszy raz wysłać dziecko na kolonie.Pierwszy tydzień to praktycznie nie spałam z emocji. Teraz to już będzie 4 wyjazd Julki z BUT-em tym razem na mazurski mixer. Zawsze wraca cała i bardzo zadowolona z atrakcji i nowych koleżanek.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here