Dawid Wacławczyk o petycji w sprawie butelkomatu PET

1
Petycja butelkomaty
Dawid Wacławczyk wyraził poparcie dla petycji w sprawie powstania w Raciborzu butelkomatu PET. Fot. Dawid Wacławczyk/pixabay

Redakcja portalu raciborz.com.pl utożsamiając się z opiniami Czytelników i mieszkańców w sprawie usprawnienia zbiórki butelek dzięki butelkomatom zainicjowała zbieranie podpisów pod PETycją. Akcję popiera Dawid Wacławczyk. 

– Każda inicjatywa budująca świadomość ekologiczną jest dobra i warta uwagi. Należałoby ją jednak dobrze przemyśleć, aby nie wyniknęła analogiczna sytuacja jak w Krakowie, gdzie do butelkomatu ustawionego w Urzędzie Miasta bezdomni zaczęli przynosić butelki wyciągnięte z dzwonów. Bezdomni co prawda zarobili, ale efektu ekologicznego nie osiągnięto. Segregacja śmieci to dzisiaj nasz obywatelski obowiązek, absolutna konieczność i wymóg moralny. Nie możemy jej prowadzić tylko z pobudek finansowych. Podoba mi się pomysł, aby butelkomaty trafiły do szkół, a zebrane przez uczniów punkty były zamieniane na usługi komunalne, takie jak bilety na komunikację zbiorową lub siłownię czy basen. Byłoby to szerokie działanie na polu edukacji ekologicznej promujące zdrowy tryb życia. Współczesne możliwości, takie jak aplikacje sprzężone z urządzeniami technicznymi, umożliwiają takie rozwiązania. Zwróciłem się z prośbą do Zuzanny Tomaszewskiej z RSS Nasze Miasto, by ten temat szeroko rozpoznała podczas obrad Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Rekreacji i Spraw Społecznych. W naszym stowarzyszeniu i klubie NaM-u panuje pozytywne nastawienie do tej inicjatywy – mówi stojący na czele RSS „Nasze Miasto” Dawid Wacławczyk.

- reklama -

Pomysł ustawienia w Raciborzu butelkomatu spotkał się z szerokim i bardzo pozytywnym odbiorem mieszkańców miasta. Zorganizowana na naszym portalu raciborz.com.pl ankieta w tej kwestii wykazała, że większość Czytelników portalu postuluje za takim rozwiązaniem i widzi w nim realne rozwiązanie problemu ekologicznego miasta. Ankieta przeprowadzona w mediach społecznościowych dotarła do prawie 40 tys. osób, zareagowało na nią prawie 700, a zdecydowana większość z prawie 400. komentarzy wyrażała aprobatę dla takiego rozwiązania. To pokazuje, że raciborzanie oczekują nowoczesnych rozwiązań proekologicznych w mieście. Dlatego warto podjąć tę ciekawą i bardzo potrzebną inicjatywę i podpisać petycję w tej sprawie, do czego wszystkich serdecznie zachęcamy!

PETycja butelkomaty PET

 

 

 

/publ. c/

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here