ZPiT Strzecha reprezentował Polskę w Chorwacji [ZDJĘCIA]

0
ZPiT Strzecha reprezentował Polskę na festiwalu w Chorwacji

Przez cały tydzień młodzi raciborzanie prezentowali piękno polskiego folkloru na głównych scenach festiwalowych oraz podczas wspaniałych, wielobarwnych i entuzjastycznie odbieranych przez lokalną społeczność korowodów.

Od 16 do 22 lipca Zespół Pieśni i Tańca Strzecha im. Joli Rymszy z RCK prezentował się na scenach 53. Međunarodna Smotra Folklora Zagreb w chorwackim Zagrzebiu. Zespół tańczył obok zespołów z Boliwii, Bułgarii, Brazylii, Egiptu, Ekwadoru, Grecji, Indii, Sycylii, Chin, Litwy, Łotwy, Bośni i Hercegowiny oraz Chorwacji.

- reklama -

Podczas wyjazdu tancerze mieli okazję zwiedzać nie tylko przepiękny Zagrzeb, ale również malowniczą słoweńską miejscowość Beltinci. Zespół znalazł też czas, aby odpocząć nad Morzem Adriatyckim oraz nad rzeką Sawą.

Przez cały tydzień młodzi raciborzanie prezentowali piękno polskiego folkloru na głównych scenach festiwalowych oraz podczas wspaniałych, wielobarwnych i entuzjastycznie odbieranych przez lokalną społeczność korowodów. Niezwykle ważnym punktem każdej festiwalowej podróży jest nie tylko wspólne spędzanie czasu i integracja wewnątrz zespołu, ale przede wszystkim nawiązywanie nowych, międzynarodowych przyjaźni, poznawania kultur i tradycji oraz nauka. Tym razem nie tylko zespół nauczył się najpopularniejszych tańców chorwackich, greckich czy łotewskich, ale również z dumą nauczał raciborskiego Reilendra.

Strzechowi tancerze zachwycali lokalną publiczność nie tylko różnorodnością i barwami polskich strojów ludowych – prezentowali tańce śląskie oraz tańce narodowe – poloneza i krakowiaka, ale również pięknym śpiewem oraz dynamicznym tańcem. Ważnym punktem chorwackiej przygody był udział w nagrywanym przez państwową telewizję HTV koncercie finałowym, kończącym festiwal, który był poprzedzony kilkoma próbami i konsultacjami z dyrektorem artystycznym tego wydarzenia. Zespół został również zaproszony do udziału w koncercie podczas 49. Mednarodni Folklorni Festiwal „Beltinci 2019” na Słowenii. Dzięki temu raciborscy tancerze odbyli prawdziwą międzynarodową trasę koncertową.

W te wakacje grupa dziecięca będzie jeszcze reprezentowała Racibórz podczas Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Folklorystycznego „Mazurskie Figle” w Ełku w dniach 22-26 sierpnia, a grupa Seniorska i Młodzieżowa podczas edycji Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego Chodníčky k domovu w terminie 6-7 września w czeskiej Opavie.

W tym roku zespół świętuje 65. rocznicę działalności. Tancerze już teraz zapraszają na drugi koncert jubileuszowy, w świątecznym klimacie 15 grudnia do RCK RDK na ul. Chopina 21.

fot. RCK
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here