Apteki bez leków. Kryzys lekowy także w Raciborzu i Wodzisławiu Śląskim

1
Kryzys lekowy
Lokalne apteki potwierdzają ogromny deficyt leków, a nawet ich zamienników. Nie wiadomo, kiedy nastąpi poprawa sytuacji. Fot. freepik

Deficyt leków dotknął apteki w całej Polsce. Jak sytuacja wygląda w Raciborzu i Wodzisławiu Śląskim?

Zjawisko braku leków występuje od dawna, teraz jednak deficyt objął leki podstawowe. Brakuje medykamentów stosowanych w takich chorobach jak cukrzyca, nadciśnienie, choroby tarczycy, astma, POChP czy alergie. W takiej sytuacji Naczelna Izba Aptekarska wystosowała otwarty list do Ministra Zdrowia z apelem o podjęcie działań mających na celu wyeliminowanie zaistniałego i jednocześnie niezwykle poważnego problemu braku dostępności do produktów leczniczych dla pacjentów. 8 lipca opublikowano oświadczenie, w którym NIA podała, że „brak dostępu do podstawowych produktów leczniczych przybiera dramatyczne rozmiary”.

- reklama -

Pacjenci z całego kraju przekazywali informacje o lokalnych brakach leków. Do tej pory dotyczyło to wyłącznie leków oryginalnych, jednak z biegiem czasu zaczęło brakować także popularnych leków generycznych, czyli zamienników.

Władza uspokaja

Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na sytuację opublikowało listę leków zagrożonych brakiem dostępności w Polsce. W kwietniu było to 288 pozycji, w lipcu jest ich już 324. MZ zaznacza jednak, że problem nie dotyczy wyłącznie Polski, a jest kwestią globalną. Jednocześnie podano, że najważniejsze jest, aby pacjent posiadał wiedzę o tym, gdzie może nabyć konkretny lek. W tym celu 15 lipca uruchomiono Telefoniczną Infolinię Pacjenta pod bezpłatnym numerem 800 190 590, na której pacjenci mogą uzyskać informacje na temat tego, gdzie kupić lek lub jego ewentualny zamiennik. Jednocześnie MZ uspokaja, że sytuacja aptek jest ciągle monitorowana, a przepływ informacji pozwala na sprawne znalezienie brakujących leków. Jak sytuacja wygląda naprawdę?

Racibórz

Czy kryzys lekowy rzeczywiście trwa i czy występuje także lokalnie? Odpowiedzi udziela jedna z pracownic raciborskiej apteki, informując, że nadal brakuje wielu medykamentów, głównie dla cukrzyków i chorych na tarczycę. Pracownik innej apteki przy ul. Opawskiej informuje, że leków zaczęło brakować już w kwietniu. Deficyt dotyczy m.in. leków na tarczycę czy kardiologicznych. Zgodnie z obowiązkiem pracownicy codziennie zgłaszają brakujące leki, w odpowiedzi otrzymują jednak pojedyncze dostawy, które nie pokrywają całego zapotrzebowania. Pacjenci przychodzą do apteki ze świadomością możliwych braków, jednak na początku sytuacja wywoływała sporą dezorientację – informuje pracownik apteki.

Wodzisław Śląski

Jak podał pracownik jednej z wodzisławskich aptek, leków brakuje znacznie dłużej. Wcześniej były to jednak leki specjalistyczne, teraz deficyt objął medykamenty podstawowe. Brakuje zamienników, których zapasy także wkrótce się wyczerpią. Warto również pamiętać, że nie wszystkie leki posiadają swoje zamienniki.

/oprac. c/

Więcej na temat zdrowia przeczytasz tutaj

- reklama -

1 KOMENTARZ

 1. Sprzedam Ivermectin Praziquantel Albendazole Metronidazole Mebendazole Niclosamid Tinidazole sell medicines leki

  Medicines from Thailand:

  Ivermectin 6mg 25zl
  Praziquantel 600mg 2.5zl
  Albendazole Zentel 400mg 6zl
  Metronidazole 400mg 1zl
  Tinidazole 500mg 1zl
  Mebendazole Vermox 100mg 1zl
  Niclosamid Yomesan 500mg 2zl

  Doxycycline 100mg 2zl
  Streptomycin 5g 40zl
  Ceftriakson Biotrakson 1g 25zl
  Rifampicin 600mg 2zl
  Disulfiram 500mg 2zl
  Vitamin C injection 500mg 3zl

  Itraconazole 100mg 3.5zl
  Ketokonazole 200mg 2zl
  Fluconazole 200mg 3zl
  Nystatin 100k and 500k 2zl
  Amphotericin B 10g 80zl

  Long expiry date.

  Send worldwide airmail recorded delivery, 2-3 weeks, for 20zl. With orders over 200zl free postage.
  Take payments by paypal or Barclays.
  I can try to find any other medicine similar to listed above.

  Leki te są również już w Polsce, do wysyłki w krajach Unii Europejskiej, które mają ścisłą kontrolę celną, np Niemcy, Szwecja, Szwajcaria.

  Wysyłka pobraniowa koszt 20zl lub osobiście koło Warszawy.

  Ceny leków wysyłanych z Polski może być wyższa, od podanych, w związku z prowizją i podwójnymi kosztami pocztowymi.

  Jan Krongboon
  massagewarsaw gmail com
  0066994403698

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here