PKS Racibórz testuje nowe autobusy [ZDJĘCIA]

PKS Racibórz

Testowane midibusy mają po 8 metrów długości, są klimatyzowane, a na pokład mogą zabrać prawie 60 pasażerów, z czego 25 na miejscach siedzących.

Od 27 sierpnia do 10 września na drogach powiatu raciborskiego i wodzisławskiego będzie można spotkać testowe autobusy Karsan Atak oraz Isuzu Novocity Life. Jak informuje Prezes Zarządu PKS Damian Knura, oba autobusiki mają po 8 metrów długości, są klimatyzowane, a na pokład mogą zabrać prawie 60 pasażerów, z czego 25 na miejscach siedzących. Sprowadzone na testy autobusy napędzane są 4,5-litrowym silnikiem Iveco spełniającym najwyższe normy emisji spalin Euro 6 oraz posiadają automatyczne skrzynie biegów.

- reklama -

Testowane midibusy wyróżniają się układem drzwi 1-2-0. Pośrodku pojazdu znajduje się niskopodłogowa platforma zapewniająca bezpośredni dostęp do miejsca dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim lub dla osób podróżujących z dzieckiem w wózku. Należy podkreślić, że aż prawie połowa foteli jest dostępnych z niskiej podłogi, co ułatwia korzystanie z autobusów osobom o ograniczonej sprawności ruchowej. Pojazdy wyposażone są w funkcję „przyklęku nadwozia” (obniżanie autobusu przy wsiadaniu i wysiadaniu pasażerów do poziomu 10-15 centymetrów), klimatyzację przestrzeni pasażerskiej i elektroniczne tablice kierunkowe. – Testowane autobusy są bardzo przyzwoicie wyposażone, do tego niewątpliwym ich atutem jest duży udział niskiej podłogi – podkreśla prezes zarządu.

Testy autobusów odbywają się w normalnym ruchu pasażerskim, a ich celem będzie określenie parametrów eksploatacyjnych (spalanie paliwa oraz funkcjonalność) w ramach specyfiki komunikacji na terenie obsługiwanym przez raciborski PKS.

Ponadto od 9 sierpnia raciborski PKS posiada w swojej flocie fabrycznie nowy autobus Mercedes Sprinter 519. Nowy Sprinter to autobus w wersji o pojemności 24 miejsc siedzących i posiada wyposażenie w standardzie VIP, co czyni go w taborze PKS najnowocześniejszym i najciekawszym pojazdem. Pojazd ten jest wykorzystywany głównie do obsługi dalekobieżnego połączenia relacji Racibórz – Kraków oraz przewozów okazjonalnych, ale również pojawia się na lokalnych raciborskich trasach.

Prowadzone testy autobusów mają na celu wyłonienie marki pojazdów, która w najbliższym czasie zastąpi wysłużone już autobusy klasy midi tj. Autosan Solina i Autosan A0909.

Dodatkowo już w październiku do PKS-u trafią pierwsze cztery autobusy zakupione w ramach projektu pn. „Wymiana części taboru poprzez zakup niskoemisyjnych autobusów komunikacji publicznej w powiecie raciborskim” dofinansowanego z RPO WSL 2014-2020. Pojazdy spełniają normę Euro 6 w zakresie emisji spalin i hałasu. Będą obsługiwać 14 linii na terenie całego powiatu raciborskiego. Dodatkowo w ramach projektu w pojazdach zostaną zainstalowane Systemy Dynamicznej Informacji Pasażerskiej (m.in. system monitoringu wnętrza autobusu, monitoring gps, infrastruktura dla osób z niepełnosprawnościami, np. oznakowanie w jęz. Braille’a), które zapewnią szybką informację pasażerom oraz wspomogą proces zarządzania taborem w efektywny sposób.

fot. Starostwo Powiatowe
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here