Zespół Pieśni i Tańca Śląsk w kościele farnym [ZDJĘCIA] [WIDEO]

Zespół Pieśni i Tańca Śląsk
Zespół Pieśni i Tańca Śląsk

Tegoroczną niespodzianką Dni Muzyki Organowej i Kameralnej im. Henryka Klai był występ Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny w kościele farnym.

18 września w kościele pw. WNMP w Raciborzu odbył się koncert sakralny z muzyką Stanisława Moniuszki, podczas którego wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Śląsk. Był to trzeci w tym roku koncert w ramach XXXII Dni Muzyki Organowej i Kameralnej im. Henryka Klai.

- reklama -

Jak podkreśliła zapowiadająca koncert Anna Kokolus, wicedyrektor Raciborskiego Centrum Kultury, które jest organizatorem koncertów, w tym roku przypada 200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki. Autor „Halki” i „Strasznego dworu” jest okrzyknięty ojcem opery narodowej.

Na początku publiczność miała okazję wysłuchać I i III Litanię Ostrobramską. – Kompozycje religijne zajmowały w twórczości Moniuszki marginesowe miejsce, nie poświęcił im tyle czasu, co operze czy pieśniom. Najbardziej znane są cztery Litanie Ostrobramskie, które skomponował na cześć Najświętszej Maryi Panny Ostrobramskiej – mówiła Anna Kokolus.

W kościele WNMP zabrzmiały też „Bogurodzica”, „Ojcze nasz” i „Za rękę weź mnie panie”, a także takie utwory jak „Karolinka”, „Karlik”, „Starzyk”, „Hej, tam w dolinie”, „Gdybym to ja miała”, „Od Siewierza”, „Szła dzieweczka” i „Hej, te nasze góry”.

Droga do dzisiejszej wielkości Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk rozpoczęła się 1 lipca 1953 roku. Stanisław Hadyna wraz z Elwirą Kamińską stworzyli solidne podstawy współczesnego kunsztu artystycznego Śląska. Biorąc pod uwagę dzisiejsze bogactwo repertuaru, niezliczone nagrody i ponad 120 koncertów wykonywanych corocznie, widać, wyraźnie jak bardzo zespół pracował nad kontynuacją wieloletniego dążenia do perfekcji i najwyższej maestrii. Te dwa pojęcia były zawsze hasłem przewodnim kilku pokoleń wspaniałych pedagogów i tysięcy młodych ludzi, dla których Śląsk był pasją i sposobem na życie. Dzięki nim miano ambasadora polskiej kultury oraz propagatora jej ludowego wymiaru jest w pełni zasłużone.

Zespół Pieśni i Tańca Śląsk jest zespołem artystycznym o ogromnych możliwościach wykonawczych, występującym nie tylko na wielkich światowych scenach, lecz także w miejscowościach na co dzień pozbawionych dostępu do wartościowych propozycji kulturalnych. Nadrzędną ideą działania zespołu jest ukazywanie bogactwa źródeł kultury śląskiej na tle spuścizny innych regionów kraju.

Ponadstuosobowy skład artystyczny obejmuje chór, balet i orkiestrę. Współpraca z autorytetami w dziedzinie kulturoznawstwa – to potencjał gwarantujący realizację widowisk na najwyższym poziomie artystycznym. Poziom artystyczny zespołu przyniósł mu uznanie na całym świecie, liczne nagrody i dyplomy honorowe. Śląsk odwiedził 44 kraje na pięciu kontynentach, dając ponad 7 tysięcy koncertów dla ponad 25 milionów widzów.

Obecnie w repertuarze zespołu znajduje się kilkanaście różnorodnych form artystycznych – od wielkich widowisk przynoszących barwną i dynamiczną panoramę folkloru wszystkich regionów kraju, poprzez wielce efektowne koncerty edukacyjne, aż po prezentacje muzyki klasycznej i sakralnej. W swoim dorobku zespół ma także 12 płyt wydanych w Złotej Kolekcji „Śląska” – wydawnictwa będącego doskonałą kolekcją narodowej muzyki i pieśni. Pięć z nich posiadają status Złotej, jedna Platynowej Płyty.

Zespół jest prężnie działającą instytucją kultury. Dynamika aktywności artystycznej daje obraz instytucji dążącej do nowoczesności w działaniu. Korzystając z dobrodziejstw nowoczesnego marketingu, zespół porusza się w sferze tradycji kultury regionalnej i narodowej, dając wyraz doskonałej adaptacji do wymogów współczesnego rynku muzycznego.

Tegoroczne Dni Muzyki Organowej i Kameralnej otworzył recital raciborzanina, wieloletniego organisty Archikatedry WNMP i św. Andrzeja we Fromborku Arkadiusza Popławskiego. Następnie wystąpili: Katarzyna Olszewska – organistka Bazyliki Archikatedralnej w Gdańsku–Oliwie i wieloletni solista Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku Jacek Szymański. Tradycją festiwalu jest prezentacja dokonań uczniów oraz absolwentów Elżbiety Włosek-Żurawieckiej z klasy organów PSM w Raciborzu i Rybniku. Tegoroczną niespodzianką był występ ZPiT Śląsk.

fot. Ireneusz Burek
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj