RCK w programie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

0
Kino
Kino

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to odbywające się przez cały rok szkolny projekcje kinowe dla przedszkolaków oraz uczniów realizowane w ramach cykli tematycznych dostosowanych do wszystkich etapów nauczania.

Raciborskie Centrum Kultury w ubiegłym roku dołączyło do programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej organizowanego przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty z Wrocławia. W roku szkolnym 2018/2019 w programie uczestniczyło 682 uczniów z raciborskich szkół i przedszkoli.

- reklama -

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to odbywające się przez cały rok szkolny projekcje kinowe dla przedszkolaków oraz uczniów, realizowane w ramach cykli tematycznych, dostosowanych do wszystkich etapów nauczania. Każdy pokaz poprzedza prelekcja lub wstęp multimedialny wprowadzający uczestników w tematy podejmowane w danym filmie. Cały program NHEF jest zgodny z podstawą programową MEN.

– Tym programem kontynuujemy cykl filmów dla dzieci i młodzieży, który realizujemy od 2001 roku w autorskim programie pt. SZAF-a czyli Szkolna Akademia Filmowa. Idea pozostaje ta sama – umożliwienie dzieciom i młodzieży spotkania z kinem. Chcemy pomóc rozwijać ich wrażliwość i zdolność do samodzielnego oraz świadomego obcowania ze sztuką, której nośnikiem jest film – tłumaczy RCK.

W ramach programu NHEF w tym roku RCK będzie realizować następujące cykle tematyczne skierowane do konkretnych grup wiekowych:
– przedszkola: FILMOWE PRZYGODY – seansom kinowym towarzyszy niezwykła atmosfera, odrobina tajemnicy i magii, dzięki której widzowie przenoszą się do świata wyobraźni;
– szkoły podstawowe, klasy 1-3: FILMOWI BOHATEROWIE – cykl prezentujący plejadę wyjątkowych postaci z książek i filmów, a tym samym inspirujące postawy i wzorce;
– szkoły podstawowe, klasy 4-6: MŁODZI W OBIEKTYWIE – uczniowie mają okazję śledzić losy rówieśników, przeżywać ich przygody, perypetie, ucząc się rozwiązywać swoje problemy;
– szkoły podstawowe, klasy 7-8 : DOJRZEWANIE W KINIE – filmy dotyczące doświadczania świata, a także zagadnień: akceptacji, niezależności;
– szkoły ponadgimnazjalne: MIĘDZY TEKSTAMI KULTURY – to dialog tekstów kultury głownie dzieł literackich, z filmami;

– Proponujemy państwu poszerzenie szkolnej oferty edukacyjnej o comiesięczne spotkania z kinem. Wychowanie z filmem i do filmu może być niezwykle ciekawą przygodą zarówno dla tych najmłodszych, jak i tych trochę starszych. Projekt jest skierowany również dla państwa, jako nauczycieli. Jeśli tylko państwo wyrażą taką chęć, możecie włączyć się w niego prowadząc warsztaty dla uczniów przed seansem filmowym. Komplet materiałów dydaktycznych otrzymują państwo od organizatora, a także drobną gratyfikację – zachęca RCK.

Aby skorzystać z programu, wystarczy wejść na stronę www.nhef.pl i wypełnić formularz, który zajmuje kilka minut, a także wybrać konkretną grupę wiekową i zapiać się na film, wcześniej wpisując dane nauczyciela i szkoły.

Koszt jednego seansu na osobę wynosi symboliczne 5 zł.

Wszelkie pytanie i sugestie należy kierować do koordynatora projektu Andrzeja Śliwickiego – e-mail: [email protected]

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here