Strażnicy miejscy spotkali się z uczniami SP w Markowicach [ZDJĘCIA]

0
Strażnicy miejscy spotkali się z uczniami SP w Markowicach
Strażnicy miejscy spotkali się z uczniami SP w Markowicach

Dzieci w trakcie zajęć mogły dowiedzieć się między innymi, jak bezpiecznie zachowywać się w czasie wyjścia z domu i w drodze do szkoły, a także na placu zabaw czy boisku sportowym.

Funkcjonariusze raciborskiej Straży Miejskiej spotkali się dziś z pierwszoklasistami Szkoły Podstawowej nr 14 w Markowicach. Spotkanie odbyło się w ramach programu „Bezpieczna droga do szkoły” kierowanego do najmłodszych uczestników ruchu drogowego.

- reklama -

Dzieci w trakcie zajęć mogły dowiedzieć się między innymi, jak bezpiecznie zachowywać się w czasie wyjścia z domu i w drodze do szkoły, a także na placu zabaw czy boisku sportowym. Najmłodszych uczulano ponadto jak poprawnie uczestniczyć w ruchu drogowym jako pieszy lub osoba wysiadająca z samochodu, a nawet, jak reagować, gdy napotkają na drodze bezpańskiego psa czy kota. Zasady bezpieczeństwa obowiązują także w szkole. Pierwszaki dowiedziały się również, że niebezpieczeństwa mogą spotkać je nawet w domu, dlatego Starszy Inspektor Agnieszka Achtelik wraz ze Starszym Inspektorem Arkadiuszem Ziętalem tłumaczyli, jak dzieci powinny postępować, gdy pozostają w domu bez opieki dorosłych.

Tego typu akcja to nie nowość, ale działanie wpisane na stałe w kalendarz pracy Strażników Miejskich w Raciborzu. – Akcja „Bezpieczna droga do szkoły” odbywa się cyklicznie co roku w okresie od września do października i jest kierowana do uczniów klas pierwszych szkół podstawowych. Spotykamy się z dziećmi i w czasie 45-minutowych zajęć teoretycznych staramy się przekazać najważniejsze zasady dotyczące bezpieczeństwa pieszego na drodze, dziecka w domu i ucznia w szkole – mówi Arkadiusz Ziętal.

Praca z tak małymi dziećmi i przekazanie trudnych dla nich zasad są bardzo wymagające, ale funkcjonariusze potrafią radzić sobie i z tego typu trudnościami. – Praca z dzieciakami jest ciekawa. Tak naprawdę my również uczymy się wiele od nich. Za każdym razem doskonalimy technikę prowadzenia zajęć. Uczniowie są zaangażowani, dlatego ta „współpraca” daje wiele satysfakcji – mówi Agnieszka Achtelik.

Na koniec zajęć dydaktycznych strażnicy rozdali dzieciom upominki: kamizelki i broszury zawierające najważniejsze zasady bezpieczeństwa. – Kamizelka odblaskowa jest tą niespodzianką dla dzieci, która przyczynia się do poprawy ich bezpieczeństwa na drodze, dlatego bardzo prosimy wszystkich rodziców, aby zakładali je swoim pociechom zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy rano panuje jeszcze zmrok. Kamizelka znacznie poprawia widoczność dziecka na drodze – uczula Komendant Straży Miejskiej Wiesław Buczyński.

Funkcjonariusze Straży Miejskiej oprócz prowadzenia zajęć teoretycznych podejmują również pracę w terenie. – Staramy się być przy każdej szkole w obrębie przejść dla pieszych, by pomóc uczniom bezpiecznie przejść przez pasy – mówi Arkadiusz Ziębal.

Akcja „Bezpieczna droga do szkoły” jest finansowana z budżetu wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Racibórz.

fot. UM Racibórz
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here