Remont byłej komendy policji w Raciborzu dobiega końca [ZDJĘCIA]

0
Remont byłej komendy policji w Raciborzu dobiega końca
Remont byłej komendy policji w Raciborzu dobiega końca

Przy ul. Wojska Polskiego powstaje miejsce oferujące kompleksowe usługi dla osób niepełnosprawnych i dla osób starszych.

Dziś, 3 października, prezydent Raciborza Dariusz Polowy udał się z gospodarską wizytą do rewitalizowanych budynków byłej komendy policji, w których już w przyszłym roku powstanie dzienny dom pobytu i mieszkania wspomagane dla seniorów i osób niepełnosprawnych. Prezydentowi towarzyszyła radna sejmiku województwa śląskiego Ewa Gawęda.

- reklama -

Remont powoli dobiega końca. Trwają prace wykończeniowe wewnątrz i te związane z zagospodarowaniem terenu wokół budynku. To jedna z kluczowych aktualnie realizowanych inwestycji w mieście – element rewitalizacji centrum Raciborza.

Efektem prowadzonych działań będzie stworzenie miejsca oferującego kompleksowe usługi dla osób niepełnosprawnych i dla osób starszych. Jest to szczególnie istotne w kontekście walki z procesami depopulacji. W budynkach po modernizacji będzie się mieścić 16 mieszkań wspomaganych oraz tzw. dom dziennego pobytu; dostosowane będą one do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Mieszkania wspomagane będą objęte monitoringiem. Zainstalowany będzie w nich również system przywoławczy. Wszystko po to, by mieszkańcy czuli się bezpieczni. W budynku będzie dyżurował stale wykwalifikowany personel pielęgniarski, który będzie czuwał nad lokatorami. W obiekcie znajdzie się miejsce na kuchnię, jadalnię, pracownie prorozwojowe, salę sportową, pomieszczenia biurowe, pomieszczenie na rowery, sprzęt i narzędzia ogrodnicze. Zarówno budynek mieszczący mieszkania wspomagane, jak i dom dziennego pobytu będą wyposażone w windę oraz bezprogowe podjazdy.

W domu dziennego pobytu organizowane zajęcia w zakresie: kinezyterapii, aktywności edukacyjnej polegającej na organizowaniu np. spotkań, warsztatów o tematyce związanej ze zdrowiem, nowymi technologiami, zajęcia językowe, treningi pamięci itp. Tu także mieszkańcy będą mogli uczestniczyć w zajęciach z zakresu aktywności psychologicznej, kulturalnej i terapii zajęciowej. W tym obiekcie znajdzie się również sala relaksu i muzykoterapii. Tu w towarzystwie opiekuna mieszkańcy będą mogli się wyciszyć się i słuchać muzyki. W domu znajdzie się także sala rehabilitacji będąca również salką sportową. W tym miejscu podopieczni będą mogli po uprzednim wskazaniu lekarskim dochodzić do zdrowia – przywracać sprawność ruchową i poprawiać swoje samopoczucie. Będzie to miejsce, w którym na nowo będą mogli uczyć się czynności, które pomogą im funkcjonować w życiu. Na terenie po byłej komendzie znajdzie się również mały ogród i mini szklarnia/oranżeria.

Wartość inwestycji to 6 693 340,37 zł. Urząd pozyskał na wsparcie tej inwestycji środki w wysokości 3,34 miliona złotych z RPO dla województwa Śląskiego w ramach zadania pod nazwą: Rozwiązywanie problemów społecznych w Raciborzu poprzez rewitalizację zdegradowanych obiektów po byłej siedzibie komendy powiatowej policji.

fot. UM Racibórz
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here