„Ikonokody” Grzegorza Tomasiaka w Galerii Obok [ZDJĘCIA]

"Ikonokody" Grzegorza Tomasiaka w Galerii Obok

Wystawa raciborzanina składa się z 16 prac – zakodowanych ręcznie ikon.

W środę miało miejsce otwarcie wystawy zatytułowanej „Ikonokody” autorstwa raciborzanina – Grzegorza Tomasiaka. Wernisaż miał miejsce w Galerii Obok przy Raciborskim Centrum Informacji, gdzie prace artysty można będzie podziwiać do końca października.

- reklama -

Wystawę otworzyła Anna Kokolus, opowiadając o bogatym doświadczeniu autora – o jego licznych wystawach w kraju i poza jego granicami. Wicedyrektor Raciborskiego Centrum Kultury nadmieniła, czym są ikony, nawiązała do tradycji ich pisania, po czym oddała głos artyście.

Znacznie upraszczając, można powiedzieć, że na zbiór „Ikonokody” składa się 16 prac – zakodowanych ręcznie ikon. Grzegorz Tomasiak wyjaśnił, czym w rzeczywistości jest ikona, co przedstawia i jakie jest jej przeznaczenie. Zgodnie z tradycją w ikonie powinno się doszukiwać czegoś głębszego, ponadzmysłowego, przysłowiowego „drugiego dna”. Pisanie ikon to sztuka transcendencji, warstw i ich odkrywania. Dla wzmocnienia efektu autor posłużył się nowoczesną formą, zakrywając ikony warstwą ręcznie naniesionego alfanumerycznego cyfrowego kodu QR.

Pod osłoną kodów znajduje się ukryty przekaz – prawdziwe oblicze ikony, fragmenty Pisma Świętego, Księgi Starego Testamentu.

– W dziełach Tomasiaka kody QR pełnią jeszcze jedną istotną funkcję – oddzielają, rzec można, sacrum od profanum, albowiem miejsce ikon to kościoły, cerkwie, a nie publiczne galerie. Tutaj mamy możliwość dotknięcia tegoż sacrum. To zdecydowanie sztuka na wyciągnięcie ręki – relacjonuje RCK.

fot. RCK
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here