„Śląskie Powstania w naszej pamięci” w Kuźni Raciborskiej [ZDJĘCIA]

"Śląskie Powstania w naszej pamięci" w Kuźni Raciborskiej

Program patriotyczny “Śląskie Powstania w naszej pamięci” przedstawiony przez Teatr Senioralne Forte przywołał obrazy śląskiej chaty, skąd wyruszali na bój dziadkowie, ojcowie i synowie błogosławieni na bój przez kobiety pozostające w domu.

Wieczór pełen powagi, skupienia i refleksji udzielił się przybyłym gościom, którzy wysłuchali pięknych śląskich pieśni powstańczych, tekstów literackich i historycznych w wykonaniu Teatru Senioralne Forte przygotowanego przez Teresę Okaj i Łukasza J. Porwoła w składzie: Eugeniusz Bocheński, Jan Chlebowski, Róża Czech, Anna Gańdziarowska, Antoni Januszkiewicz, Mirosława Kojder, Tadeusz Mikiewicz, Jan Pyszny, Brygida Sokół, Grażyna Stępniak i Jadwiga Zawada. “Śląskie Powstania w naszej pamięci”, bo taki był tytuł programu patriotycznego z okazji 100-lecia Powstań Śląskich, przywołał obrazy śląskiej chaty, skąd wyruszali na bój dziadkowie, ojcowie i synowie, błogosławieni na bój przez kobiety pozostające w domu. Symbole: Odry, mogiły powstańczej, zagrody śląskiej, wplatały się nie tylko w scenografię, ale nastrój, emocję i przeżycia; również kobiety w strojach śląskich i dawne przedmioty codziennego użytku dopełniały całość przedstawienia. Widowisko miało swój podtekst historyczny, gdyż „przeszłość to dziś”. Pieśni i słowa uświadamiały widzom, że była to prawdziwa, potrzebna lekcja historii.

- reklama -

Wszystkich zebranych przywitali burmistrz Paweł Macha i dyrektor Anna Kijek. Swoją obecnością zaszczycili organizatorów również m.in.: minister – członek Rady Ministrów Michał Woś, Posłowie na Sejm RP Katarzyna Dutkiewicz i Czesław Sobierajski, Radni Sejmiku Śląskiego Ewa Gawęda i Henryk Siedlaczek, wiceburmistrz Kuźni Raciborskiej Sylwia Brzezicka-Tesarczyk, Radny Powiatu Raciborskiego Władysław Gumieniak, Radny Powiatu Wodzisławskiego Janusz Ballarin oraz Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Katowicach Andrzej Szczeponek. Gratulacje, ogromne brawa na stojąco oraz bukiety kwiatów były podziękowaniem dla Prowadzących i Występujących.

fot. S. Wrzosek
oprac. /kp

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here