Mumia z raciborskiego muzeum przedmiotem specjalistycznych badań [ZDJĘCIA]

1
Mumia z raciborskiego muzeum przedmiotem specjalistycznych badań
Mumia z raciborskiego muzeum przedmiotem specjalistycznych badań

Specjaliści przeprowadzili badania mikrobiologiczne, radiologiczne i radiowęglowe.

Sukcesywnie od wielu lat zabytkowy eksponat Starożytnego Egiptu – mumia Dżet-Amonet-ius-anch znajdująca się w zbiorach Muzeum w Raciborzu – był poddawany różnorodnym badaniom oraz konsultacjom naukowym. W październiku tego roku udało się przeprowadzić kolejne. Najpierw wykonano badania mikrobiologiczne, które mają dostarczyć informacji nt. mikroorganizmów rozwijających się w pomieszczeniu i na obiekcie. Przeprowadziła je prof. Małgorzata Piotrowska z Instytutu Technologii Fermentacji i Mikrobiologii Politechniki Łódzkiej. Pobrane zostały próbki powietrza z sali ekspozycyjnej i z wnętrza gabloty oraz wymazy z ciała mumii. – Następnie ten wyjątkowy zabytek został przewieziony specjalistycznym transportem (zapewniającym maksimum bezpieczeństwa) wynajętym od Muzeum Śląskiego w Katowicach do Zakładu Diagnostyki Obrazowej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Tam wykonano kolejne badania – rentgenowskie i tomograficzne. Przeprowadził je światowej sławy radiolog prof. Andrzej Urbanik, który wcześniej zajmował się większością mumii egipskich znajdujących się w polskich muzeach – relacjonuje muzeum.

- reklama -

Korzystając z obecności eksponatu w Krakowie Muzeum w Raciborzu zleciło również przeprowadzenie badań radiowęglowych, by w miarę precyzyjnie określić datowanie obiektów. Wykonał je prof. Marek Krąpiec z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

– Wyniki wszystkich badań poznamy prawdopodobnie do końca 2019 r. Po ich uzyskaniu poinformujemy państwa o najnowszych ustaleniach naukowych. Naukowcy badający mumię wyrażali pozytywną opinię dotycząca bardzo dobrego stanu zachowania eksponatu. Wynika to m.in. z optymalnych warunków jakie zapewnia mu raciborskie muzeum – podkreśla Muzeum w Raciborzu.

fot. Muzeum w Raciborzu
oprac. /kp/

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here