Kamień Herrschaft Ratibor zostanie wyeksponowany w Raciborzu

5
Kamień Herrschaft Ratibor zostanie wyeksponowany w Raciborzu
Kamień Herrschaft Ratibor zostanie wyeksponowany w Raciborzu

Kamień graniczny zostanie wyeksponowany na stałej wystawie Zamku Piastowskiego w Raciborzu, a w lesie w miejsce usytuowania kamienia wkopana zostanie jego kopia w skali 1:1.

Kamień graniczny „Herrschaft Ratibor” znaleziony przez Stowarzyszenie Odra 1945 w pobliskich lasach ponad rok temu znajdzie swoje miejsce w Raciborzu.

- reklama -

– Gdy ponad rok temu odnaleźliśmy kamień, był on przepiękny, ale jednocześnie nienaturalnie wykrzywiony i poruszony w glebie, co świadczyło o tym, że ktoś próbował go ukraść. Postanowiliśmy działać, zanim ten kamień nie zniknie w ogródku jakiegoś prywatnego kolekcjonera lub miłośnika regionalnych staroci – mówią członkowie stowarzyszenia.

Kamień zostanie wyeksponowany na stałej wystawie Zamku Piastowskiego w Raciborzu, a w lesie w miejsce usytuowania kamienia wkopana zostanie jego kopia w skali 1:1.

Stowarzyszenie dziękuje wszystkim, którzy włączyli się w akcję: Lasom Państwowym – Nadleśnictwo Rybnik, Marioli Jakackiej – dyrektor Zamku Piastowskiego w Raciborzu i Marii Olejarnik – Miejski Konserwator Zabytków w Raciborzu.

Oryginalny kamień będzie udostępniony na konferencji poświęconej zabytkom w listopadzie 2019 r. na Zamku Piastowskim w Raciborzu.

fot. Odra 1945
oprac. /kp/

- reklama -

5 KOMENTARZE

  1. Przykra sprawa, mieszkańcy wsi z której kamień został zabrany opiekowali się nim od prawie trzech dekad, a stowarzyszenie twierdzi, że „odnalazło” go rok temu. Dobrze, że w miejscu kamienia spocznie jego replika, niemniej jednak nie będzie to już to samo, co do tej pory. Sądzę, że kamień graniczny mógł zostać odpowiednio zabezpieczony i nadal znajdować się w miejscu w którym być powinien. Pozdrawiam.

  2. Powinien zostać oddany!!!! A Stowarzyszenie Odra 1945 powinna zostać ukarana, to jest kradzież!!! Mieszkańcy dobrze się nim opiekowały i powinien zostać na swoim miejscu, a nie żadna replika!!! REPLIKĘ NIECH SOBIE ONI WEZMĄ W WŁOŻĄ W CZTERY LITERY!!!!

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here