Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka w Raciborzu zainaugurowany [ZDJĘCIA]

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka w Raciborzu zainaugurowany
Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka w Raciborzu zainaugurowany

W raciborskim muzeum miało miejsce otwarcie obchodów przez Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka i prezydenta Raciborza Dariusza Polowego oraz konferencja naukowa o prawach dziecka.

Przedstawienia, pokazy, warsztaty dla dzieci, spotkania Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka i ekspertów z uczniami, konkursy, zawody sportowe z udziałem słynnych sportowców, a na koniec gala finałowa z koncertem Golec uOrkiestry, którą poprowadzą Katarzyna Cichopek i Marcin Hakiel – 21 listopada w Raciborzu rozpoczęły się obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka.

- reklama -

20 listopada mija 30 lat od przyjęcia przez ONZ Konwencji o prawach dziecka, która pozwala wszystkim państwom skuteczniej chronić prawa najmłodszych. Dla Polaków rocznica przyjęcia konwencji jest wyjątkowo ważna, ponieważ jej pierwotny projekt powstał w naszym kraju. Został napisany przez wybitnego polskiego prawnika, prof. dr. hab. Tadeusza Smyczyńskiego – emerytowanego już profesora tytularnego w Instytucie Nauk Prawnych PAN i na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego, który przez lata kierował Centrum Prawa Rodzinnego i Praw Dziecka, był też ekspertem Sejmu i Senatu.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2014 r. ustanowił 20 listopada Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka. Biuro Rzecznika Praw Dziecka co roku organizuje obchody w innym polskim mieście.

W raciborskim muzeum miało miejsce otwarcie obchodów przez Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka i prezydenta Raciborza Dariusza Polowego oraz konferencja naukowa o prawach dziecka. Prelekcje wygłosili: Mikołaj Pawlak – „Konwencja o prawach dziecka a wyzwania współczesności”, Dyrektor Zespołu Spraw Międzynarodowych i Konstytucyjnych BRPD Agata Jasztal – „Rozwój urzędu Rzecznika i działania RPD w kontekście konwencji ONZ i współpracy międzynarodowej”, Dyrektor Instytutu Studiów Edukacyjnych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu dr Gabriela Kryk – „Prawa dziecka – sztuka edukacji wczesnoszkolnej” oraz ekspertki Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej – „Coraz nowsze technologie i coraz młodsi użytkownicy. Co czeka na nas tuż za rogiem i co możemy z tym zrobić?”.

Następnie w Raciborskim Centrum Kultury miało miejsce odsłonięcie tablicy upamiętniającej obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka w Raciborzu.

Program obchodów:
Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka w Raciborzu 21-23 listopada
Finał turnieju o Puchar Rzecznika Praw Dziecka i Prezydenta Miasta Racibórz w Arenie Rafako 23 listopada

Katarzyna Przypadło

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj