Łukasz Pielczyk z Nędzy mistrzem Polski w speedcubingu [ZDJĘCIA]

Łukasz Pielczyk z Nędzy mistrz Polski w speedcubingu

13-letni Łukasz Pielczyk wywalczył tytuł mistrza Polski w konkurencji 2x2x2, w kategorii 3x3x3 zdobył szóste miejsce w klasyfikacji generalnej i trzecie w swojej grupie wiekowej.

W dniach 23-24 listopada w gdańskiej hali Amber Expo odbywały się Mistrzostwa Polski Juniorów w Speedcubingu. Mieszkaniec Nędzy, 13-letni Łukasz Pielczyk, wywalczył tytuł mistrza Polski w konkurencji 2x2x2, a w kategorii 3x3x3 zdobył szóste miejsce w klasyfikacji generalnej i trzecie w swojej grupie wiekowej.

Speedcubing to układanie kostek na czas. Podczas zawodów kostki wymieszane są według losowych, wygenerowanych komputerowo algorytmów. O zwycięstwie decyduje średni czas z pięciu ułożeń, po odrzuceniu najlepszego i najgorszego wyniku. Do półfinału Łukasz wszedł z pierwszym wynikiem na 61 zawodników. Do finału zakwalifikowało się sześciu uczestników z najlepszymi czasami. W finale Łukasz uzyskał średni czas 3,08 s i zdobył mistrzostwo Polski.

Łukasz Pielczyk chodzi do klasy VII w Szkole Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Nędzy. – Do szkoły kolega przyniósł kostkę, chciałem układać lepiej niż on. Uczyłem się z filmików na YouTube. Tak się w to wkręciłem, że podczas wakacji kupiłem sobie także inne rodzaje kostek i cierpliwie układałem. Moja przygoda z kostką zaczęła się w 2017 r. – opowiada mistrz Polski. – Przygotowania do mistrzostw trwały cały czas. Układam kostkę w domu, na przerwach w szkole, w czasie jazdy samochodem – w każdej wolnej chwili. Mój najlepszy czas w kostce 3x3x3 to 5,81 s, a w kostce 2x2x2 to 0,74 s. Kostka jest świetnym sposobem spędzania czasu wolnego, uczy cierpliwości i logicznego myślenia, wspomaga pamięć. Rubik powiedział: „We turn the cube and it twists us” – „Obracamy kostkę i to nas kręci”. Mnie kręci na pewno – mówi Łukasz Pielczyk.