Szkubanie piyrza w Tworkowie [ZDJĘCIA]

Szkubanie piyrza w Tworkowie
Szkubanie piyrza w Tworkowie

– W naszej gminie stało się już tradycją, że co roku w Centrum Kultury w Tworkowie organizowane jest wspólne „szkubanie piyrza” przez koła gospodyń wiejskich naszego regionu – podkreśla Urząd Gminy Krzyżanowice.

W tradycji śląskiej od jesieni do końca karnawału kobiety zbierały się w domu, w którym była panna na wydaniu i wspólnie „szkubały piyrzi” na pierzyny i poduchy, które później miały być posagiem dla panny młodej. Dzisiaj jest to już tylko tradycja podtrzymywana przez nielicznych. W organizowanym przez Gminny Zespół Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki w Krzyżanowicach „szkubaniu piyrza” 5 lutego wzięły udział gospodynie gminy zrzeszone w kołach gospodyń wiejskich.

- reklama -

Spotkanie rozpoczęło się kawą i ciastkiem, które na tę okazję każde z KGW upiekło. Gospodynie zostały przywitane przez dyrektor GZOKSiT Darię Wieczorek, zaś zastępca wójta Wolfgang Kroczek w imieniu wójta Grzegorza Utrackiego podziękował wszystkim paniom za utrzymywanie wspaniałej tradycji. Podczas szkubaczki dyskutowano – jak to było pierwyj, opowiadano sobie kawały i śpiewano piosenki, do których przygrywała na pianinie Dorota Nikel. Całość spotkania prowadziła koordynator ds. kultury GZOKSiT Sabina Ciuraszkiewicz.

fot. UG Krzyżanowice
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here