Epidemia koronawirusa a korzystanie z autobusów PKS Racibórz

1
PKS w Raciborzu
PKS w Raciborzu

Pasażerowie powinni stosować się do zaleceń wydanych przez rząd oraz służby sanitarne, aby zapewnić możliwie jak najbardziej bezpieczne warunki wszystkim osobom podróżującym i dojeżdżającym w ten sposób do pracy.

W związku z pojawieniem się zagrożenia epidemiologicznego już od 16 marca Starosta Raciborski jako organizator komunikacji powiatowej w obszarze powiatu raciborskiego ograniczył funkcjonowanie transportu do rozkładu jazdy obowiązującego w okresie wakacji szkolnych. Liczba kursów została ograniczona z wykonywanych dziennie w roku szkolnym 264 do 159. PKS zawiesił także obsługę komercyjnych linii regionalnych do Katowic i Krakowa. Dzięki ograniczeniu liczby wykonywanych przewozów liczba kierowców, pracowników PKS najbardziej zagrożonych zarażeniem śmiertelnym wirusem, a wykorzystywanych do obsługi komunikacji, spadła z 75 do 34 osób. W związku z czasowym zamknięciem szkół pasażerów w autobusach także znacząco ubyło.

- reklama -

Działania spółki nastawione są głównie na zabezpieczenie załogi przed możliwością zarażenia się wirusem COVID-19. Wycofano z eksploatacji najmniejsze autobusy niegwarantujące zachowania bezpiecznej odległości pomiędzy kierowcą i pasażerem. Ograniczono wejście do autobusów do drzwi środkowych i tylnych, z przednich drzwi pasażerowie korzystają sporadycznie, nie ma też możliwości skorzystania z siedzeń bezpośrednio przy kierowcy. Jest to strefa wygrodzona taśmą. Zakup biletów jednorazowych powinien odbywać się tylko i wyłącznie za odliczoną gotówka. Wszystkich kierowców wyposażono w podstawowe, dostępne środki zabezpieczenia, tj. środki dezynfekujące i gumowe rękawiczki jednorazowe. Każdy z autobusów jest czyszczony odpowiednimi środkami pozwalającymi na zwalczanie wirusa. Dezynfekcja dotyczy także pomieszczeń ogólnodostępnych dworca autobusowego. Ze względów bezpieczeństwa ograniczono także dostęp do poczekalni dla pasażerów oraz do pomieszczeń administracji PKS. Wszelkie formalności można załatwiać drogą elektroniczna lub telefonicznie.

W związku z decyzją Rządu RP, która obowiązuje w całej Polsce od 25 marca do 11 kwietnia, w autobusach może znajdować się jednocześnie tylu pasażerów, ile wynosi połowa dostępnych miejsc siedzących.

W tej sytuacji starosta raciborski jako organizator komunikacji prosi podróżujących pasażerów o stosowanie się do zaleceń wydanych przez rząd oraz służby sanitarne, aby zapewnić możliwie jak najbardziej bezpieczne warunki wszystkim osobom podróżującym i dojeżdżającym w ten sposób do pracy.

oprac. /kp/

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here