Rząd wprowadza kolejne ograniczenia w walce z koronawirusem

rzadowy zespol zarzadnia kryzysowego
Fot. Kancelaria Premiera

Premier Mateusz Morawiecki podczas dzisiejszej konferencji prasowej poinformował o nowych obostrzeniach w związku z koronawirusem.

– Chcemy za wszelką cenę uniknąć tego, co spotkało naszych partnerów w krajach zachodnich – zaczął premier Morawiecki. Powiedział, że podjęto kolejne decyzje dotyczące następnych obostrzeń.  – Za dużo jest kontaktów między ludźmi, za dużo jest spacerów, za dużo osób przebywało na bulwarach – powiedział Mateusz Morawiecki.

- reklama -

Nowe ograniczenia

Wprowadzono obowiązek zachowania dystansu 2 m od drugiej osoby. Niepełnoletni mogą przebywać w przestrzeni publicznej tylko z osobą dorosłą. Wprowadzono także ograniczenie dostępu do bulwarów, parków, skwerów. – Widzieliśmy doskonale, że niestety nie zachowaliśmy dyscypliny w takim wymiarze jak powinniśmy – powiedział premier. Wprowadzono zakaz korzystania z wypożyczalni rowerów miejskich.

Zamknięte zostaną punkty kosmetyczne, usługowe takie jak salony fryzjerskie, gabinety tatuażu itp. Wprowadzono limit osób przebywających w sklepie: 3 osoby na jedną kasę. Na pocztach limit do dwóch osób na jedno okienko. Na targach, bazarach będą to trzy osoby do jednego stoiska. Ponadto wprowadzono obowiązek nakładania rękawiczek przed sklepami. W weekend zamknięte będą sklepy budowlane, otwarte pozostaną sklepy spożywcze, apteki, drogerie. Wprowadzono godziny 10:00-12:00 przeznaczone na zakupy tylko dla seniorów powyżej 65 roku w sklepach i aptekach. Zamknięto hotele i punkty noclegowe. Na stajach benzynowych i punktach usługowych nałożono obowiązek dezynfekcji po każdym kliencie.

Rozszerzono formę kwarantanny. Osoby, które od dziś zostaną objęte kwarantanną powinny być poddane izolacji albo ich domownicy także objęci kwarantanną.

– Obecna kara, od 5 do 30 tysięcy, jest niewspółmierna z ryzykiem czyjejś choroby. Bądźmy rozsądni i te najbliższe 2 tygodnie spędźmy w maksymalnej izolacji, a mamy szansę uratować życie innych – powiedział minister Łukasz Szumowski. Dodał, że musimy zastosować rygory sanitarne. – Będziemy kontrolowali i egzekwowali te wymogi. Będziemy prosili Państwową Inspekcję Pracy o sprawdzanie, czy te wymogi są respektowane – powiedział.

Pracodawcy będą musieli zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa pracownikom. Stanowiska pracy muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra. Pracownicy mają obowiązek używania rękawiczek, a także mieć dostęp do płynów dezynfekujących.

tekst aktualizowany

/oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj