ZSOMS będzie współpracować ze Śląskim Oddziałem Straży Granicznej

Uroczystość pod pomnikiem Powstańców Śląskich z okazji 100-lecia Powstań Śląskich
Uroczystość pod pomnikiem Powstańców Śląskich z okazji 100-lecia Powstań Śląskich

Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu planuje we wrześniu 2020 r. rozpocząć kształcenie uczniów w klasie o profilu Straży Granicznej.

7 kwietnia Komendant Śląskiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Adam Jopek i dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu dr Ludmiła Nowacka podpisali porozumienie o współpracy.

- reklama -

Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego planuje we wrześniu 2020 r. rozpocząć kształcenie uczniów w klasie o profilu Straży Granicznej. Program nauczania opracowany przez funkcjonariuszy Śląskiego Oddziału Straży Granicznej realizowany będzie w ramach przedmiotu uzupełniającego Ochrona granicy państwowej z elementami prawa, który znajdzie się w ofercie szkoleniowej Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego.

Podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Strażą Graniczną a ZSOMS ma na celu wspólne kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich, pielęgnowanie tradycji narodowych i formacji granicznych, przygotowanie potencjalnych kandydatów do służby w Straży Granicznej oraz wspólne organizowanie wydarzeń o charakterze naukowym i edukacyjnym. W ramach współpracy funkcjonariusze Straży Granicznej będą udzielać merytorycznej i praktycznej pomocy w organizacji zajęć lekcyjnych związanych z zagadnieniami służby granicznej. Uczniowie klas o profilu Straż Graniczna będą mieli możliwość bezpośredniego zapoznania się ze specyfiką służby w Straży Granicznej.
Zajęcia lekcyjne będą odbywały się również w obiektach Śląskiego Oddziału Straży Granicznej, gdzie każdy uczeń pozna zróżnicowany charakter służby w SG – od kontroli granicznej i zapewnienia bezpieczeństwa podróżnym w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice w Pyrzowicach do prowadzenia działań związanych ze zwalczaniem i przeciwdziałaniem nielegalnej migracji. Ponadto młodzież będzie uczestniczyła w zajęciach strzeleckich na nowoczesnej strzelnicy i trenażerze laserowym oraz w zajęciach z taktyk i technik interwencji, które prowadzone będą przez instruktorów z ŚlOSG.

ZSOMS to już druga szkoła na terenie województwa śląskiego, z którą Śląski Oddział Straży Granicznej podpisał porozumienie, na mocy którego w roku szkolnym 2020/2021 uczniowie rozpoczną kształcenie w klasach o profilu Straży Granicznej. W lutym tego roku Komendant Śląskiego Oddziału Straży Granicznej podpisał porozumienie z Dyrektorem Zespołu Szkół Techniczno-Usługowych im. Jana Pawła II w Tarnowskich Górach.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj