Ewakuacja i zamknięcie odcinka drogi po odkryciu niewybuchu w Rybniku

Nieywybuch w Rybniku
Podczas prac ziemnych rybniczanin wykopał pocisk artyleryjski pochodzący prawdopodobnie z okresu II Wojny Światowej.

Patrol saperski z gliwickiej jednostki wojskowej przejął dzisiaj odnaleziony niewybuch. Ładunek od wczoraj zabezpieczali policjanci z Rybnika i Boguszowic.

Wczoraj (16.04)  około godziny 19:00 dyżurny rybnickiej komendy otrzymał zgłoszenie o znalezieniu niewybuchu na jednej z posesji przy ulicy Żorskiej w Rybniku. Na miejsce wysłano patrole policji oraz specjalistę z zakresu rozpoznania minersko-pirotechnicznego. Okazało się, że podczas prac ziemnych rybniczanin wykopał pocisk artyleryjski pochodzący prawdopodobnie z okresu II Wojny Światowej. Znaleziony pocisk niestety zagrażał mieszkańcom okolicznych budynków, w związku z tym podjęto decyzję o ich ewakuacji. Łącznie ewakuowano 7 osób. Ponadto Komendant Miejski Policji w Rybniku podjął decyzję o zamknięciu odcinka drogi w pobliżu lokalizacji niewybuchu. Zamknięto odcinek DW 935 od skrzyżowania ulic Żorska i Gotartowicka do skrzyżowania ulic Żorska-Sygnały i wyznaczono objazdy. Do czasu przyjazdu saperów przez kilkanaście godzin niebezpieczne znalezisko zabezpieczali policjanci z Komisariatu Policji w Boguszowicach. Dzisiaj po godzinie 8.00 na miejsce przyjechał patrol saperski z gliwickiej jednostki wojskowej, który zabezpieczył przedmiot w celu jego neutralizacji – relacjonuje policja.

- reklama -

– Przypominamy, jak należy zachować się w przypadku odnalezienia przedmiotu przypominającego niewybuch. Pamiętajmy, że takiego znaleziska nie wolno pod żadnym pozorem przenosić, dotykać ani rozbrajać. Miejsce, gdzie się ono znajduje, dobrze jest zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych, a w szczególności dzieci. Jeśli znajdujemy się na otwartej przestrzeni lub w lesie, należy to miejsce tak oznaczyć, aby nikt tam nie wszedł i można je było bez trudu odnaleźć. O znalezisku należy jak najszybciej powiadomić najbliższą jednostkę policji. Mundurowi zabezpieczą teren i powiadomią saperów. Pamiętajmy, że bardzo duże pociski mogą mieć pole rażenia dochodzące nawet do kilkuset metrów – przypominają policjanci.

/KMP Rybnik oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj