Koronawirus a praca zdalna. Jak zadbać o dobre samopoczucie?

Praca
Praca

Epidemia koronawirusa spowodowała spore zmiany na rynku pracy. Obniżenie pensji czy zwolnienia są jednymi z jej skutków. Wiele osób pracuje też zdalnie.

Trwająca od kilku tygodni sytuacja u wielu osób wywołuje stres i napięcie. Co robić, żeby zadbać o dobre samopoczucie oraz równowagę umysłu swoją i pracowników?

- reklama -

– Zachęcam, aby nie kwestionować tego, że my i nasi pracownicy odczuwamy strach, smutek czy złość, gdyż są one przejawem zdrowego sposobu reagowania w tej konkretnej sytuacji, w jakiej aktualnie się znajdujemy – mówi Urszula Horwath, specjalista psycholog kliniczny, psychoterapeuta, autorka licznych warsztatów z zakresu umiejętności psychospołecznych dla osób dorosłych, w rozmowie z portalem Puls HR. Warto jednak zadbać o to, aby utrzymać je na umiarkowanym poziomie, gdyż emocje o dużym nasileniu dezorganizują nasz sposób funkcjonowania i sprawiają, że zachowujemy się impulsywnie i często irracjonalnie. – Warto zachęcić pracowników, by sygnalizowali swoje obawy i doświadczane trudności, gdy sytuacja i nowe obowiązki okażą się zbyt obciążające – dodaje Urszula Horwath.

Należy także walczyć z chęcią sprawdzania informacji czy artykułów na temat pandemii. Wiedzę należy pozyskiwać z zaufanych źródeł, a nowe doniesienia sprawdzać max. 1-2 razy dziennie. Dla równowagi umysłu ważny jest także powtarzalny rytm dnia, który daje poczucie kontroli nad sytuacją, zapewnia poczucie bezpieczeństwa i redukuje przeżywany stres.

Czytaj więcej: Koronawirus a praca zdalna. Jak zadbać o dobre samopoczucie?

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj