Nowe zbiory raciborskiego muzeum [ZDJĘCIA]

Akwarela towarzysząca wpisowi do sztambucha.
Akwarela towarzysząca wpisowi do sztambucha. Fot. Muzeum w Raciborzu

– W ostatnim czasie zbiory muzeum wzbogaciły się o wiele cennych i interesujących zabytków. Chcielibyśmy zaprezentować kilka z nich, które trafiły do Działu Historii – pisze raciborskie muzeum.

Mimo trudnej od kilku tygodni sytuacji epidemiologicznej w Polsce Muzeum w Raciborzu systematycznie realizuje swoje cele ustawowe i statutowe między innymi w zakresie prowadzenia prac naukowo-badawczych, konserwacji zbiorów, gromadzenia i opracowania muzealiów.

- reklama -

– W ostatnim czasie zbiory muzeum wzbogaciły się o wiele cennych i interesujących zabytków. Chcielibyśmy zaprezentować kilka z nich, które trafiły do Działu Historii – pisze raciborskie muzeum.

Niezmiernie ważnym źródłem historycznym dotyczącym kultury i dziedzictwa XIX-wiecznych mieszkańców naszego miasta jest Sztambuch – Archiwum Przyjaźni (Archiv der Freundschaft). Jest to rodzaj pamiętnika należący do raciborskiej rodziny Wagner. Znajdują się w nim wpisy zarówno członków tej rodziny, jak i ich znajomych oraz przyjaciół nie tylko z Raciborza, ale także z innych miejscowości m.in. z Głubczyc, Koźla, Brzegu czy Wrocławia. Życzeniom czy okolicznościowym wierszykom towarzyszą często odręczne rysunki, akwarele lub kolorowane miedzioryty, które można było nabyć w tamtym czasie. Wpisy w sztambuchu pochodzą z lat 1813-1867.

Równie efektowny jest okolicznościowy, brązowy medal wybity przez władze naszego miasta w 1846 r. z okazji urodzin Amalii Wiktorii, córki księcia raciborskiego Wiktora Maurycego von Ratibor. Na awersie i rewersie medalu widnieją herby: magistratu Raciborza i rodziny książęcej.

Ponadto do Działu Historii muzeum trafił zbiór 46 pocztówek z końca XX wieku, w większości prezentujących Racibórz, ale też inne miejscowości na Śląsku.

fot. Muzeum w Raciborzu
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj