Dni Rybnika 2020 odwołane

Zdjęcie archiwalne

Z powodu koronawirusa odwołano tegoroczne obchody Dni Rybnika. Tradycyjnie odbywają się one około połowy czerwca, czyli wtedy, kiedy miasto czci swojego patrona – Świętego Antoniego (13 czerwca). 

– Z wielkim żalem odwołujemy kolejne po majówce miejskie wydarzenie. Niestety, sytuacja epidemiczna, z którą wszyscy się mierzymy, jest nadal trudna, a organizowanie imprez masowych niemożliwe. Tegoroczne Dni Rybnika, ze względu na trudną sytuację finansową samorządów, miały być organizowane w nieco skromniejszej formule niż zwykle, jednak z pewnością byłyby doskonałą okazją do integracji społeczności miejskiej. Niestety, koronawirus wymaga od nas rezygnacji z wielu aktywności, które były nam bliskie – także z organizacji święta miasta – tłumaczy prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

- reklama -

W planach były: festiwal orkiestr dętych Złota Lira z udziałem Rafała Brzozowskiego, koncerty zespołu „Przygoda” wraz gośćmi z różnych kontynentów. Na zakończenie planowano zorganizowanie strefy chill na kampusie z muzyką elektroniczną. Poza tym w centrum miały stanąć małe sceny, na których prezentowaliby się młodzi, debiutujący twórcy z Rybnika i regionu, była też koncepcja turnieju DJ-ów.

Przypomnijmy, raciborski radny Piotr Klima apelował w marcu o analizę miejskich wydatków. – Powinniśmy się dowiedzieć jaka jest sytuacja finansowa, jakie są potrzeby oraz jakie przyjąć kryteria i mechanizmy społecznej kontroli nad wydatkowaniem pieniędzy, które przeznaczymy z miejskiego budżetu. Chodzi o to, aby środki te były wydatkowane w jak najbardziej racjonalny sposób, a nie np. zastąpiły przewidzianego prawem finansowania ze strony rządu i instytucji do tego powołanych. Przy takiej analizie budżetu Miasta powinniśmy wykreślić przewidziane wydatki, a pozyskane kwoty przeznaczyć na ww. cele. Wśród takich pozycji będą imprezy kulturalne i sportowe. Odwołano Mistrzostwa Europu w piłce nożnej, zaplanowane w czerwcu, rozważana jest rezygnacja z igrzysk olimpijskich, przekładane lub odwoływane są wydarzenia masowe o krajowym i światowym zasięgu. W takich okolicznościach planowanie organizacji takich wydarzeń jak Dni Raciborza, Intro Festival, Festiwal Raciborskiej Ulicy, Festiwal Średniowieczny czy Memoriał strażacki należy dogłębnie przeanalizować. Finansowanie ich przez Miasto Racibórz w tych warunkach i wobec potrzeb, z jakimi przychodzi się mierzyć całemu światu, sądzę, że można odłożyć na czas dalszy – pisał. Całość przeczytasz tutaj: Imprezy w Raciborzu a koronawirus. Radny Klima apeluje o analizę wydatków

/UM Rybnik oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj