ProteGO Safe, czyli walka z epidemią za pomocą aplikacji

0
telefon
Fot. pexels.com

Aplikacja pomoże bezpiecznie wychodzić z najpoważniejszych obostrzeń oraz zahamować rozprzestrzenianie koronawirusa. Polska jest jednym z pierwszych krajów na świecie, który udostępnia swoim obywatelom takie rozwiązanie.

Od dziś, 9 czerwca, Polacy mogą korzystać z najnowszej, wykorzystującej API Google i Apple, wersji aplikacji ProteGO Safe. Polska jest jednym z pierwszych krajów na świecie, które udostępnia swoim obywatelom takie rozwiązanie. Aplikacja m.in. pomoże bezpiecznie wychodzić z najpoważniejszych obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa oraz zahamować jego rozprzestrzenianie.

- reklama -

– Zachęcam, by wszyscy zainstalowali aplikację ProteGO Safe – mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski. – Dzięki temu cała populacja osób żyjących w Polsce będzie mogła wiedzieć, że nie stykała się z nikim chorym.

– Powodzenie aplikacji zależy od tego, ile osób ją zainstaluje – mówił Marek Zagórski, minister cyfryzacji. – Im więcej, tym skuteczniej będzie można śledzić rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Aplikacja ma dwie podstawowe funkcje:
– monitoruje otoczenie i nawiązuje kontakt z urządzeniami innych użytkowników; w przypadku, kiedy któryś z nich zachoruje – inni, którzy mieli z nim kontakt, zostaną o tym poinformowani;
– daje możliwość stałego kontrolowania stanu zdrowia; na podstawie odpowiedzi udzielonych w teście oceny ryzyka oraz analizy kontaktów informuje, w jakiej grupie ryzyka zachorowania jesteśmy – niskiej, średniej czy wysokiej.

ProteGO Safe to aplikacja, która pomoże Polakom w wychodzeniu z najostrzejszych obostrzeń związanych z pandemią. – W największym skrócie działa to tak: jeśli pobierzesz i zainstalujesz ProteGO Safe i włączysz w swoim telefonie Bluetooth, aplikacja będzie komunikowała się z urządzeniami jej innych użytkowników. Spokojnie, nie będzie im przekazywała żadnych danych na twój temat. Nikt nie dostanie dostępu do zawartości twojego telefonu. Ważne! Nie szukaj w swoim telefonie informacji typu: 29 kwietnia miałeś kontakt z Janem Kowalskim. To tak nie wygląda. Tylko twoja aplikacja wie anonimowo z jaką (nie czyim) inną aplikacją się spotkała – wyjaśnia działanie MC.

Informacje o napotkanych urządzeniach nie zawierają żadnych danych o ich właścicielach, są anonimowe i zakodowane, a do tego przechowywane tylko w telefonie, przez dwa tygodnie. Później są usuwane. Do czego przydaje się historia takich spotkań? W momencie, kiedy któryś z użytkowników, z którego telefonem spotkał się telefon, zachoruje – użytkownik dostanie odpowiednią informację. Nie dowiesz się, kto zachorował. Dowiesz się za to, jak się zachować i co zrobić, by zadbać o swoje zdrowie. W kolejnych wersjach aplikacji funkcjonalności związane z zapobieganiem koronawirusowi zostaną rozszerzone.

Aplikacja jest budowana zgodnie z zasadami wynikającymi z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO), w tym minimalizacji danych, privacy by design, privacy by default, prawidłowości, integralności oraz poufności. Twórcy bazują na wytycznych Europejskiej Rady Ochrony Danych Osobowych, Komisji Europejskiej oraz Toolbox opracowany w ramach sieci eHealth działającej przy Komisji Europejskiej. Szczególną wagę przykładamy do zapewnienia najwyższych standardów prywatności. Użytkownicy ProteGO Safe są anonimowi. Do tego, aby ją uruchomić nie jest wymagane jakiekolwiek uwierzytelnienie, np. podanie numeru telefonu.

– Celem naszej aplikacji jest zapewnienie bezpieczeństwa. Zarówno osobom zdrowym, które są w stanie lepiej ocenić ryzyko zachorowania, jak i chorym, które otrzymają specjalistyczne porady. Kluczowe są dla nas pełna przejrzystość, transparentność, prywatność i dobrowolność. Dzięki aplikacji bezpieczni jesteśmy zarówno my, jak i nasze dane – mówi Justyna Orłowska, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw GovTech. – Będziemy rozmawiać o funkcjonalnościach aplikacji z organizacjami branżowymi, ekspertami i innymi zainteresowanymi. Nic o was bez was – dodaje.

Aplikację można pobrać za darmo ze sklepów Google Play i App Store.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here