Polska otworzy granice 13 czerwca

Zdjęcie poglądowe Fot. KPP Racibórz

Polska od soboty znosi kontrole i ograniczenia w przekraczaniu granic wewnętrznych Unii Europejskiej.

13 czerwca granice Polski zostaną otwarte dla obywateli państw Unii Europejskiej. Polacy będą mogli podróżować do tych krajów UE, które otworzyły się dla Polski, a obywatele krajów UE odwiedzać Polskę. 16 czerwca wznowione zostaną natomiast loty wewnątrz wspólnoty.

- reklama -

Jak powiedział premier Mateusz Morawiecki, ma to związek z malejącą liczbą zakażeń koronawirusem w UE. – W niektórych krajach świata, zwłaszcza Ameryka Łacińska, ale też Północna, cały czas jeszcze są duże poziomy zachorowań, ale też duże poziomy zgonów. Widać, że ta pandemia tam zachowuje się w sposób jeszcze bardzo niepokojący. Dlatego na razie ograniczamy tę decyzję do krajów Unii Europejskiej. To dla nas najważniejsze – powiedział Mateusz Morawiecki. – Jesteśmy w ważnym momencie walki z koronawirusem. Nie wiadomo, co będzie za miesiąc, dwa czy trzy. Ale dziś można powiedzieć, że zarządzamy ryzykiem we właściwy sposób – ocenił premier RP.

Do Czech nie pojedziemy jeszcze w najbliższy weekend – granice dla Polaków zostaną otwarte tam 15 czerwca. Podobnie wygląda sytuacja z Niemcami. Polacy na razie nie będą mogli odwiedzać Słowacji – Polska nie znalazła się na liście „bezpiecznych krajów”.

Granice Polski zostały zamknięte 15 marca w związku z epidemią koronawirusa. Początkowo na 10 dni, później wydłużono je do czasu świąt Wielkanocy. Zawieszone są międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe, zakaz nie dotyczy przepływu towarów. Polscy obywatele znajdujący się poza granicami mogą wracać do Polski, jednak są oni poddani obowiązkowej dwutygodniowej kwarantannie. Nie obejmuje pracowników przygranicznych oraz kierowców transportu kołowego.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj