Adam Gawęda o postojowym górników: To jest 100% od podstawy

Poseł Adam Gawęda
Poseł Adam Gawęda, fot. materiały prasowe

Poseł Adam Gawęda, wcześniej wiceminister aktywów państwowych, na antenie radia RMF FM mówił o sytuacji w kopalniach. – Szukamy rozwiązań, w których górnicy, mówiąc krótko, będą mogli również czuć się uczestnikami tarczy ochronnej – powiedział A. Gawęda.

Poseł Adam Gawęda odpowiedział na pytanie, czy górnicy nie są traktowani lepiej niż inne grupy zawodowe w kontekście koronawirusa. – W przypadku kopalń mamy do czynienia z bardzo specyficzną sytuacją. Ja jestem zwolennikiem tego, by szukać zawsze rozwiązań takich, które chronią sprawiedliwie, uczciwie i solidarnie wszystkie grupy i społeczne, i zawodowe. Dlatego szukamy rozwiązań, w których górnicy – mówiąc krótko – będą mogli również czuć się uczestnikami tarczy ochronnej” – mówił na antenie radia Adam Gawęda.

- reklama -

Dziennikarz RMF FM zauważył, że przedstawiciele innych zawodów nie mogą liczyć na 100% postojowego. – To jest 100 % od podstawy wynagrodzenia. Górnicy generalnie są zainteresowani, żeby wydobywać węgiel, żeby uzyskiwać dobre wyniki. Od tego mają premie i dodatki, na tym postojowym tych świadczeń dodatkowych po prostu mieć nie będą (…). Szukamy naprawdę bardzo dobrych rozwiązań, które spowodują, że każdy będzie czuł się sprawiedliwie potraktowany. Górnictwo jest bardzo trudnym zawodem – odpowiedział poseł Adam Gawęda.

– Inny obraz tej sytuacji mają związkowcy, inny mają fachowcy odpowiadający za bezpieczeństwo kopalń. To głównie kierownicy ruchu zakładów górniczych odpowiadają za kopalnie. Naprawdę w naszych śląskich kopalniach i nie tylko, bo przecież jeszcze jest Bogdanka na Lubelszczyźnie i inne zakłady górnicze, w tym zakład miedziowy, podjęły szereg bardzo konkretnych działań profilaktycznych, w tym separacja poszczególnych zmian tak, aby one się nie stykały. No widać, że to środowisko pracy sprzyja rozwojowi takiej pandemii, przenoszeniu się tego koronawirusa. Zresztą zwróćmy uwagę, że ten dynamiczny rozwój nastąpił po okresie Świąt Wielkanocnych i po okresie tych dłuższych przerw majowych, weekendowych – odpowiedział poseł na pytanie, czy decyzja o wygaszeniu kopalń nie zapadła zbyt późno.

Poseł Adam Gawęda reprezentuje głównie śląski elektorat – pochodzi z Syryni z powiatu wodzisławskiego. Do 27.03.2020 pełnił funkcję wiceministra aktywów państwowych i pełnomocnika rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego.

/źródło: RMF FM oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj