Miasto Racibórz bezpieczne od powodzi

raciborz odra
Odra w Raciborzu. Fot. UM Racibórz

– Według prognoz, naszej wiedzy i przygotowań nie ma żadnego zagrożenia dla Raciborza. Stale monitorujemy sytuację na rzece. Jesteśmy również w kontakcie z Wodami Polskimi – mówi prezydent Dariusz Polowy.

Obecny poziom Odry na wodowskazie w Raciborzu-Miedonii sięga 6,5 m. Przepływ wody w rzece wynosi 540 kubików na sekundę. Pomimo osiągniętego poziomu alarmowego – 6 m -Raciborzowi nie grozi niebezpieczeństwo powodzi. W 2010 r. po intensywnych opadach wały miejskie wytrzymały poziom wody w Odrze równy 8,92 m.

- reklama -

Zgodnie z obecną procedurą systemu przeciwpowodziowego, w sytuacji podwyższonego poziomu Odry w pierwszej kolejności uruchamiany jest polder Buków. Zbiornik Racibórz Dolny zostaje włączony do działania w przypadku, gdy przepływ wody w Odrze osiągnie natężenie 1200 kubików na sekundę. Zbiornik osiągnął swoją funkcjonalność już na początku 2020 r.

– Według prognoz, naszej wiedzy i przygotowań nie ma żadnego zagrożenia dla Raciborza. Stale monitorujemy sytuację na rzece. Jesteśmy również w kontakcie z Wodami Polskimi – uspokaja prezydent Dariusz Polowy. – Pomimo że poziom wody i przepływ w rzece mogą wzrosnąć, nadal pozostaje bezpieczny zapas – dodaje Stanisław Mrugała, szef Biura Zarządzania Kryzysowego Miasta Racibórz.

Sytuacja przeciwpowodziowa jest również monitorowana na innych ciekach wodnych oraz rowach melioracyjnych. Strażacy oraz miejskie służby zarządzania kryzysowego są w gotowości do reakcji, jeśli zajdzie potrzeba interwencji.

Aktualną sytuację hydrologiczną Odry można śledzić na stronie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej: monitor.pogodynka.pl/#station/hydro/150180060.

fot. UM Racibórz
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj