Tata na macierzyńskim. Z jakich świadczeń ZUS mogą skorzystać ojcowie?

0
tata dziecko
Fot. freepik.com

Tatusiowe coraz chętniej angażują się w opiekę nad dzieckiem. Daje to dużo radości maluszkowi, ale i mamie dziecka, która w tym czasie może zająć się własnymi sprawami. W opiece nad dzieckiem ojców wspierają przepisy prawa.

23 czerwca obchodzimy Dzień Ojca. Z jakich świadczeń mogą skorzystać tatusiowe w związku z narodzinami potomka?

- reklama -

Jeżeli tato podlega ubezpieczeniu chorobowemu, to za czas opieki nad niemowlakiem może otrzymać zasiłek macierzyński, korzystając z urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i ojcowskiego.
]
Zasiłek macierzyński zazwyczaj kojarzy się ze świadczeniem wypłacanym kobietom, co potwierdzają statystyki ZUS, ale korzystają z niego też panowie. – W województwie śląskim w okresie od stycznia do kwietnia tego roku wypłacono zasiłek macierzyński blisko 37 tysiącom kobiet. W tym samym czasie z zasiłku macierzyńskiego skorzystało 9 tys. mężczyzn, w większości był on wypłacany za okres urlopu ojcowskiego – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Pierwsze 14 tygodni tylko dla mamy

Ubezpieczeni rodzice z tytułu narodzin dziecka mogą skorzystać z 52-tygodniowego płatnego urlopu na dziecko, czyli urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Pierwsze 14 tygodni urlopu macierzyńskiego jest zarezerwowane tylko dla matki. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach ojciec może w tym czasie przejąć opiekę nad noworodkiem.

Jeśli po 14 tygodniach urlopu macierzyńskiego mama dziecka będzie chciała wrócić do pracy, to opiekę nad maluszkiem może przejąć ubezpieczony tata. Z takiej możliwości od stycznia do kwietnia tego roku skorzystało około pół tysiąca ojców w województwie śląskim, natomiast w kraju ponad 3,8 tys.

Rodzicielski nie bije rekordów

Po urlopie macierzyńskim oboje rodzice mają prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze 32 tygodni, a w przypadku porodu wielorakiego – do 34 tygodni. Urlop rodzicielski może być wykorzystany jednorazowo lub w częściach, nie później niż do ukończenia przez dziecko 6. roku życia. Od stycznia do kwietnia 2020 r. z urlopu rodzicielskiego w województwie śląskim skorzystało ponad 26 tys. rodziców, w tym 185 mężczyzn.

Tylko dla ojców

Niezależnie od urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego ojcu dziecka przysługuje urlop ojcowski ustalony przepisami Kodeksu pracy. Ubezpieczony tata ma prawo do urlopu ojcowskiego przez 2 tygodnie. Należy pamiętać o tym, że z urlopu ojcowskiego można skorzystać do ukończenia przez dziecko drugiego roku życia, maksymalnie w dwóch częściach po tydzień każda. W tym samym czasie matka dziecka może przebywać na urlopie macierzyńskim, a ojciec dziecka na urlopie ojcowskim.

– Trzeba przyznać, że ta forma uprawnienia jest najczęściej wykorzystywana przez tatusiów. Od stycznia do kwietnia tego roku w województwie śląskim skorzystało 8363 ojców, a w całym kraju ponad 61 tysięcy. Najwięcej „ojcowskich” w naszym województwie wypłacono w rybnickim oddziale ZUS. Łącznie w tym czasie z tego świadczenia skorzystało 2368 ojców – dodaje rzeczniczka.

Jakie dokumenty potrzebne do wypłaty ojcowskiego?

ZUS wypłaci zasiłek za okres urlopu ojcowskiego, jeśli wnioskodawca dostarczy skrócony odpis aktu urodzenia dziecka (oryginał), wypełniony formularz ZUS Z-3b, wniosek o urlop ojcowski – formularz ZUS ZAO. Wniosek o urlop ojcowski powinien zawierać informację o okresie, w jakim zamierzamy korzystać z urlopu. Razem z pozostałymi dokumentami powinien zostać wysłany do ZUS najpóźniej dzień przed rozpoczęciem okresu urlopu.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here